Yılbaşı Yaklaşıyor : İşte En Ucuz Nerd* Hediyeleri

0

Çevrenizde illaki gittiği her yere kitabını da götüren bir tanıdığınız olmuştur. Birkaç dakika içinde zeka küpünü çözebilen bir kardeşiniz veya Popular Science abonesi olan bir kuzeniniz olabilir. Bu kişiler için hediye almayı düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen şey aşırı pahalı teknolojik aletler olabilir, ama size önereceğimiz hediyeler için para saçmanıza gerek kalmayacak.

1-Dev Pelüş Mikrop

Koca pelüş ayılara sarılırken neden pelüş bir mikroba, virüse veya hücreye sarılmayasınız? Biyolojiyi sevenler için yılbaşı partinizde maruz kaldığınız mikroplardan daha çok hatırlatacak bir hediye olabilir. Gördüğünüz bu sinir hücresi zeki kişiler için çok iyi bir seçenek olabilir. (Amazon fiyatı 9.80$)

2-Bilim Temalı Boyama Kitapları

Yetişkinlerin de artık boyama kitapları var. Kimseden çekinmeden bilim temalı boyama kitapları seçebilir, bu şekilde hediyenizi özelleştirebilirsiniz. (Amazon fiyatları; genel bilim 12.95$, doğal yaşam 9.99$, matematik modelleri 9.34$, ve insan anatomisi 17.36$. Ve tabii ki boyama kalemlerini de almayı unutmayın 5.90$’dan başlayan fiyatlarla)

3-Ayrıntılı Haritalar

”Nerd”ler, her zaman bilgi edinmeye heveslidir. Peki ya bu değerli bilgiler neden duvarda asılı durmasın? Ek olarak eğitim posterlerini de bu ucuz sitede bulabilirsiniz. (Eski bir haritayı 5.20 $ veya modern yeni bir haritayı 2.01$’a, periyodik tabloyu 1.93$’a alabilirsiniz.)

4-Plazma Küresi

Masa dekorasyonları ”nerd” arkadaşlarınızın kişiliklerini göstermeye yardımcı olur. Plazma kürelerine bakmak eğlencelidir ama aynı zamanda o ürkütücü parıltının arkasında bilim de vardır. Bu oyuncak masaya sığacak boyutta küçüktür. (Amazon fiyatı 15.98$)

5- Whiteline Kalem ve Defter

Eğer arkadaşınız ‘eureka **’ anlarını not almayı seviyorsa bu defter ve kalem onun için fazlasıyla değerli olacaktır. Whitelines deftere yazdıklarını dijital olarak görebilir. Bir uygulamayla defterdeki çizimler otomatik olarak dijital ortama aktarılır. Arkadaşınız bu hediyenin kıymetini bilecektir. (Amazon fiyatı 11.50$)

6-Yer Çekimi Kontrollü Çanta

Herkes eşyasını taşımak için bir çantaya ihtiyaç duyar. Bir ”nerd” ise çantanın üzerindeki notla size bir şey hatırlatacaktır. Yer çekimi kuvvetiyle savaştığını göstermek isteyecektir. Çantayı taşıyanın, eşyaların kütlesinin yer çekimi sabitiyle çarpımına eşit bir kuvvetle çantayı yukarı doğru çekmelidir. Bunu alarak, arkadaşınıza denklemleri seven tek kişinin yalnızca o olmadığını gösterebilirsiniz. (Cafe Press fiyatı 9.95$)

7-Denge Çarkı

Üstünün dengeli olması uzun bir süre boyunca düşmeden dönmesini sağlıyor. İşte tam bir klasik ”nerd” oyuncağı. Tabii ki bir plazma küresi kadar parıltılı değil ama onunla oynaması fazlasıyla eğlenceli. Sürekli kalemini döndürüp duran bir arkadaşınız varsa ona alabilirsiniz. (Amazon fiyatı 10.35$)

8-Yapboz

Yapbozla masa üstünüzü dekore edebilir, aynı zamanda çok iyi bir zihin egzersizi yapabilirsiniz. Bu yapbozu çözmek iyi bir beyin gücü gerektirecektir. Yapbozdaki resim aya çıkan bir astronotun fotoğrafıdır. 1000 parçasıyla sınırlarını zorlayabileceği bir yapboz. (Amazon fiyatı 14.04$)

9-Kafeinli Kupa

Az önce bahsettiğimiz çanta fizikle ilgili olabilir, bu kupa ise kimyaya çok şey borçlu. Kupanın üzerindeki kafein molekülü sizin her sabah içtiğiniz kahvenin içinde ne olduğunu bildiğinizi gösteriyor. (Amazon fiyatı 10.99$)

10-Kitap, kitap ve daha fazla kitap

Henüz hâlâ en iyi hediyeyi bulma çabasındaysanız bir veya birden fazla kitap alarak en iyisini yaparsınız. Arkadaşınızın en sevdiği yazarı bilmiyorsanız bir kitapçıdan hediye kartı alabilirsiniz.

11-Gelecek yıl için

Bu konu için araştırma yaparken en ”nerd” hediyeyi bulduk. 2016 yılbaşı hediyesi olarak alamayacaksınız belki ama doğum günü için ilerde alabilirsiniz. Bahsettiğimiz şey Foldscope yani kâğıdı katlayarak yapılan bir çeşit mikroskop. Foldscope’un yaratıcısı küçük bir sermayeyle kampanya yaptığını duyurdu. (Kickstarter fiyatı 20$)

 

*nerd: Özellikle bilgisayar gibi teknik alanlarda kendini çok yetiştirmiş ancak sosyal becerileri konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayan kişiler için kullanılan jargon

**eureka-evreka: Arşimet’e atfedilen ve Yunanca ”Buldum!” anlamı taşıyan sözcük


Çeviren: Elçin Tekeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz