İşte Bu Yılın Ig Nobel Ödüllerini Kazanan Acayip Araştırmalar

Bu yıl ‘belirsizlik‘ temasının seçildiği Ig Nobel Ödüllerini kazananlar şöyle:

Ig Nobel Ödülü’nün ilk kazanını şüphesiz ki internet oldu. Akışkanlar alanında araştırma yapan Fransız Marc-Antoine Fardin internette gördüğü “Kedilerin Akışkan Olduğuna Dair 15 Kanıt” isimli yazıdan aldığı ilham sayesinde gecenin ilk ödülünü aldı. “Kedilerin reolojisi” adlı makalede Fardin genç kedilerin yaşlı olanlardan daha akışkan olduğunu keşfetti. Çevrenin kedilerin akışkanlığı üzerindeki etkisini de inceleyen Fardin şunları dedi: “Japonya’da yapılan en son deneylere göre kedileri izole edilmiş akışkan sistemleri olarak görmek yerine onları çevrelerindeki stresi emme ve iletme kabiliyeti olan canlılar olarak düşünmeliyiz.” Japonya’da insanların sakinleşmesi için açılan kedi kafeleri bunu gerçekten doğrular nitelikte.

Bir sonraki ödül ise aşırı rahat insanlar içindi. Çünkü sahneye pijama giymiş 6 adam çıktı ve bir tanesi ise elinde Didgeridoo(enstrüman) tutuyordu. Bunlar “Obstrüktif uyku apnesi sendromuna alternatif bir tedavi olarak Didgeridoo çalmak” isimli makalenin sahipleriydi. Bir didgeridoo hocası olan Alex Suarez araştırmacılara ders sonrası kendisinin ve öğrencilerinin daha az yorgun hissettiklerini söyledi. Araştırmacının sonucuna göre ise didgeridoo çalanların gün içinde daha az uykusuzluk çektiği ve eşlerinin geceleri daha az rahatsız oldukları keşfedildi.

Uyku apnesi riski yaşlandıkça artıyor ancak görünene göre kulaklarımız da biz yaşlanırken büyüyormuş. İngiliz doktor James Heathcote yaşlıların daha büyük kulaklara sahip olduğunu ve yıl başına iki milimetre büyüdüğünü bularak anatomi ödülüne layık görüldü. Yaşlılarda görünce garipsemiyor olabiliriz ancak o kulağı bir de gençken hayal edin!

Tabii beterin de beteri var. Fransa’da yaşayıp peynir sevmediğinizi düşünsenize. Bir grup Fransız araştırmacı peyniri hiç sevmeyen insan popülasyonunun %6’lık bir diliminin beyinlerini inceleyerek tıp ödülünü kazandılar. Ödül sonrası seyircilere peynir sevenlerin ayağa kalkması söylendi ve salonun neredeyse hepsi ayağa kalktı, daha sonra da peynir sevmeyenler yükselerek kendilerini gösterince peynir sevenler bu azınlığı ıslıkladı 🙂

Başka bir İtalyan araştırmacı grubu ise tek yumurta ikizlerinin çoğunlukla kendilerini fotoğrafta tanıyamadıklarını keşfetti. Yani tek yumurta ikizleri genellikle fotoğraftakinin kendisi mi yoksa kardeşi mi olduğunu anlayamıyorlar, bunu bulabilmek de ödülü kazandırıyor tabii.

Ödül alan diğer araştırmalar ise:

“Canlı bir timsahın varlığının insanın kumar oynama isteği üzerindeki etkisi”,

“Tüylü bacaklara sahip vampir yarasalar insan kanı içer mi?”,

ve “Geriye doğru yürümek kişinin kahvesini dökmesine sebep olur mu?” oldu.

 

Harvard Ekonomi profesörü Eric Maskin’in de söylediği gibi: “Belirsizlik doğru olan tek şeydir.”

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

1 Yorum

  1. Engin TUNÇER dedi ki:

    ET. Yaşlandıkça kulak sarkmasını bulmak ne demek? ödül almak ne demek? insanlık daha yeni mi bunları biliyor? birde bulmuş gibi ödül alıyor. Yazık insanoğluna… Dikkat ederseniz, kulakları sarkmayan yaşlıların daha dinç ve yaşlılık problemlerinden daha uzak olduğunu görürsünüz. En önemlisi kalp ve damar sağlığı yerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir