İtalya’nın Etna Yanardağı Sürekli Büyüyor

0
200
Fotoğraf: Shawn Appel/Unsplash

İtalya yanardağ izleme kurumunun Salı günü aktardığına göre, Etna Dağı’nın kuzeydoğusundaki kraterin yüksekliği altı aylık faaliyetten sonra artmış. Bu durum, Avrupa’nın en yüksek yanardağını hiç olmadığı kadar büyük hale getiriyor.

Sicilya bölgesindeki Katanya şehrinde yer alan İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanbilim Enstitüsü’ne (INGV) göre meşhur yanardağın en genç ve en faal krateri, deniz seviyesinin 3.357 metre yukarısına yükselerek yeni bir rekor kırdı.

INGV, yayımladığı bir basın bülteninde şöyle yazıyor: “Uydu görüntülerinin analiz edilip işlenmesiyle birlikte güneydoğuda yer alan krater, artık kuzeydoğuda bulunan ve 40 yıldır Etna’nın tartışmasız zirvesi olan ‘ağabey’ kraterinden çok daha yüksek.”

Krater ağzından Şubat ayının ortalarından beri yaklaşık 50 ayrı dönemde kül ve lav püskürmüş. Kurumun aktardığına göre bu durum, boyutları uydu görüntülerinden hesaplanan “yanardağın ana hatlarının bariz şekilde değişmesine” yol açmış.

Etna’nın kuzeydoğusundaki krater, 1981 yılında 3.350 metrelik rekor bir yüksekliğe ulaşmış. Fakat kenarlarında meydana gelen bir cöküş, 2018 yılında kaydedildiği üzere bu yüksekliği 3.326 metreye indirmiş.

Civardaki köyler için küçük çaplı bir tehlike oluşturan krater, Şubat ayından beri duman ve kül çıkarıyor.

Sicilya hükümeti, Temmuz ayına kadar 300.000 ton külün temizlendiğini tahmin ediyor.

Sokakları kirleten, trafiği yavaşlatan ve ekinlere zarar veren kül, civardaki bölgelerde bir baş belası.

Katanya’da yaşayan pansiyoncu Tania Cannizzaro, iki saatlik araba mesafesinde bulunan Etna DAğı’nın hem güzel, hem sinir bozucu olduğunu ve külün bazen “yağmur gibi” yağdığını söylüyor.

“Rüzgara bağlı olarak, volkanın gürültüsü Katanya’ya ulaşıyor ve pencereleri titretiyor” diyen Cannizzaro, küllerin sokakları ve balkonları siyaha bürüdüğünü ekliyor.

“Fakat özellikle akşamları olmak üzere, kırmızı dumanın hareketini gördüğünüzde büyük bir gösteriye de şahit oluyorsunuz.”

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here