İzin Günlerinde Çalışmak Motivasyonu Düşürebilir

0
Fotoğraf: Pop & Zebra/Unsplash

Geleneksel 9-5 çalışma haftası, pek çok durumda bireysel ihtiyaçlara göre düzenlenen farklı mesai saatleriyle değiştiriliyor.

Fakat Cornell Üniversitesinde yürütülen yeni bir çalışmaya göre geleneksel olmayan bir vardiya programı işletip günün, gecenin ve haftasonlarının her saatine iş yazmak, 21’nci yüzyılın iş gücü için faydalı olmayabilir.

Cornell Üniversitesi Samuel Curtis Johnson Yüksek Lisans İşletme Fakültesinde yardımcı pazarlama profesörü olan Kaitlin Woolley, “Haftada halen 40 saat çalışıyor olsanız bile, zihinsel açıdan mesai dışı olarak kodlandığınız zamanda veya tatil olması gereken bir zamanda çalışıyorsunuz” diyor. “Bu durum aniden işinizi eskisi kadar keyifli bulmamanıza yol açabilir.”

Woolley ve Londra Üniversitesi İktisat Fakültesinde yardımcı davranış bilimleri profesörü olan meslektaşı Laure Giurge, “Standart Dışı Çalışma Zamanında Çalışmak İçsel Motivasyonu Baltalıyor” başlığıyla geçtiğimiz ay Organizational Behavior and Human Decision Processes bülteninde yayımlanan makalelerinde konuyu ele alıyor.

Woolley ile Giurge, gelenek dışı saatlerde çalışmanın (üniversite öğrencilerinde ise ders çalışmanın) motivesyon ve işten duyulan memnuniyet üzerindeki etkisini incelemek istemiş. “Bazen istediğimiz zaman çalışabilme kabiliyetinin, işimize dönük hislerimizi de etkileyebileceğini düşündük” diyor Woolley.

 

 

 

 

Yazar: Tom Fleischman/Cornell Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz