Japon Robot, İnsanlarla, Onunla Konuşmadıkları Takdirde, Uğraşıyor

0

Talking Ally isimli, Toyohashi Teknoloji Üniversitesi İletişim Tasarımı laboratuvarında üretilen robot insanların kendine karşı olan tavırlarını takip edip, tepki verebilme kabiliyetine sahip. Eğer karşısındaki insan onunla ilgilenmeyi keserse olay çıkarabilen bir robottan bahsediyoruz.

Robotun şekli, aslında bir hayli Pixar lambasını andırıyor. Robot, kenarlarında kavisli ancak ön yüzünde düz bir yapıya sahip ve bir temel üzerine oturtulmuş durumda. Yüzünün tam ortasında robotun insanlarla iletişimini sağlayan ve asla gözünü kırpmayan bir kamera bulunuyor. Bu kamera, insanların yüzündeki hareketleri takip ediyor. Servo motorları ve yaylar, robota şaşkınlık yaratacak düzeyde bir hareket kabiliyeti sağlıyor.

İnsanların baktığı yöne bağlı olarak Talking Ally, onlarla iletişime geçebiliyor. Eğer karşısında duran insan bir spor etkinliğini seyrediyorsa, Talking Ally da RSS beslemesi ile karşısındaki bireye spor haberleri sunuyor. Eğer insan robotla iletişime geçmiyorsa, robot kendini fark ettirmek için elinden geleni yapıyor. Eğer karşısındaki insan robota bakarsa, Talking Ally konuşmaya dahil olmak üzere selam verip, gerekli bütün şeyleri yapıyor.

İnsanların vücut dilini anlamak ve taklit etmek, robotların gelecekte insanlarla iletişim kurması açısından önemli bir adım. Robotların giderek daha sinir bozucu hâle gelmesi ise bu gelişmenin olumsuz yanı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz