Japonya’da Yeni Bir Nairovirüsün Sebep Olduğu Bulaşıcı Hastalık

0
Yezo virüsünün taramalı elektron mikroskobundaki görüntüsü. Görüntü: Fumihiro Kodama vd.

Japonya’daki bilim insanları, daha önce bilinmeyen ve insanlara bulaşıp hastalığa sebep olabilen bir virüs belirlemiş. Yezo virüs adı verilen ve kenelerin ısırmasıyla geçen bu yeni virüs, kendini kandaki pıhtı hücreleri ile akyuvarların azalması ve ateş ile belli eden bir hastalığa sebep oluyor. Hokkaido Üniversitesinde çalışan araştırmacılar ve meslektaşlarının yaptığı keşif, Nature Communications bülteninde yayımlandı.

Hokkaido Üniversitesinin Uluslararası Zoonoz Denetim Enstitüsünde virüsbilimci olan Keita Matsuna, “Bu yeni virüs 2014 yılından beri Japonya’da en az yedi kişiye bulaştı” diyor. “Fakat şimdiye kadar herhangi bir ölümlü vaka doğrulanmadı.”

Yezo virüsü, 2019 yılında bir eklembacaklı tarafından ısırılan 41 yaşındaki bir adamın ateş ve bacak ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurmasından sonra keşfedilmiş. Eklembacaklının, hastayı Hokkaido civarındaki bir ormanda yürürken ısırdığı tahmin ediliyor. Adam iki haftalık tedavinin ardından taburcu edilse de, yapılan testler bulaşın bölgedeki kenelerin taşıdığı bilinen virüslerden kaynaklanmadığını göstermiş. Ertesi yıl yine bir kenenin ısırmasından sonra benzer belirtiler sergileyen ikinci bir hasta daha ortaya çıkmış.

İki hastanın kan numunelerinden izole edilen virüslerde genetik analiz uygulanmasından sonra, Kırım Kongo kanamalı ateşi virüsü gibi patojenleri de barındıran bir nairovirüs sınıfı olan yeni bir ortonairovirüs tipi bulunmuş. Bilim insanları bu yeni türe, virüsün keşfedildiği yer ve ülkenin kuzeyinde bulunan büyük bir ada olan Hokkaido’nun Japoncadaki tarihi adı Yezo ismini vermişler. Yeni virüsün en yakın akrabalarının, sırasıyla Romanya ve Özbekistan’da keşfedilen Sulina virüsü ile Tamdi virüsü olduğu keşfedilmiş. Tamdi virüsünün, yakın zaman önce Çin’deki insanlarda akut ateşe yol açtığı bildirilmiş.

 

 

 

 

Kaynak: Hokkaido Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz