Jeff Bezos’un Yeni Roketi Elon Musk’ınkinden Daha Büyük Olacak

0
Blue Origin'in kurucusu Jeff Bezos, yörünge alanında çalıştırılacak New Glenn adlı yeni roket serisinin planlarını duyurdu.
Blue Origin‘in kurucusu Jeff Bezos, yörünge alanında çalıştırılacak New Glenn adlı yeni roket serisinin planlarını duyurdu.

Blue Origin uzaya roket fırlatan ve sonrasında dikey iniş ile roketi geri indiren ilk özel uzay-uçuş şirketi. Yeni Shepard roketi yerden 100 kilometre yukarıda Dünya ve uzayı birbirinden ayıran Karman çizgisini geçti. Roket, SpaceX’in Falcon 9’unun yapabildiği gibi yörüngeye yeterli ve yüksek miktarda erzak taşıyamıyor.

Ancak birkaç yıl içinde bu durum değişebilir. Geçen ayki bir mailde, Blue Origin (ve Amazon.com) kurucusu Jeff Bezos, New Glenn adındaki yeni roket serisinin planlarını duyurdu. Dünya’nın yörüngesinde ilk kez dönen Amerikanlının adı verilen, New Glenn yörüngede kullanılacak. Blue Origin 10 yıl içinde bu roketi fırlatmak istiyor.

Planlara göre, New Glenn, Saturn V’den sonraki en büyük roket olacak gibi duruyor. İki aşamalı roket 82,3 metre yüksekliğe ve 7 metre çapa sahip olacak. Kalkışta 1750 ton ağırlığında bir itme kuvveti uygulamak için 7 adet BE-4 motoru kullanılacak. Üç aşamalı New Glenn ise 95,4 metre yükseklikle daha bile uzun.

Tabii daha büyük her zaman daha iyi olmaz. Uzay uçuşunda, daha fazla itme kuvveti, roketin daha uzağa daha hızlı gitmesi ve daha fazla büyük yük taşıması demek. New Glenn bir uzay mekiğinden daha güçlü olacak. Ama karşılaştırmak gerekirse Saturn V roketi 3.500 tonluk New Glenn’in yaklaşık iki katı gücüyle insanları Ay’a taşımıştı. New Glenn, SpaceX’in 750 ton itme güçlü şu anki Falcon 9 roketinin önüne geçiyor. Ancak gelecek olan Falcon Heavy’nin 2300 ton itiş kuvvetiyle kalkması bekleniyor. Ayrıca Falcon Heavy, New Glenn’e göre daha küçük.

Her koşulda, yörüngeye giden yeni bir rotaya sahip olmak yalnızca iyi bir şey olabilir. Blue Origin, New Glenn’i yörüngeye insan ve ticari amaçlı uydular fırlatmak ve hatta belki Dünya’nın alçak yörüngesine seyahat etme amaçlı kullanılmayı planladığını söylüyor. Ve e-mail geleceğe dair daha heyecanlı gelişmeleri haber veriyor. Bezos:

Bizim vizyonumuz uzayda yaşayan ve çalışan milyonlarca insandır ve New Glenn çok önemli bir adım. Bu tabii ki de son olmayacak. Bir sonraki adımımız: Yeni Armstrong. Tabii bu geleceğin hikayesi.


Çeviren: Ayşen Değerli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz