Elon Musk’ın Bizi Mars’a Götürecek Çılgın Planları

0
SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk
SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk
SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk

Elon Musk büyük ihtimalle ‘her gün yapılacaklar listesine’; enerji, ulaşım ve uzay yolculuğunda devrim yaratan şirketlerini yürütmenin yanında “dünyayı kurtarmak” da yazıyordur. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte insanlığın yeni macerasında öncü olmayı umuyor: Gezegenler arası yolculuk ve öteki dünyalarda koloni oluşturmak.

67. Uluslararası Astronotlar Kongresi’nde(Guadalajara, Meksika) 27 Eylül’de SpaceX kurucusu ve CEO’su bu temel düşüncesiyle ilgili bir sunum yaptı; pek de alçak gönüllü olmayan bir başlıkla: “İnsanları Gezegenler Arası Bir Türü Yapmak”. Kongrenin duyurduğuna göre: “Musk, Mars’ta kalıcı ve kendine yetebilen insan varlığının sağlanabilmesi için aşılması gereken teknik meseleleri ele aldı. Bu teknik sunum Kızıl Gezegeni kolonileştirmek için önümüzdeki yıllarda sanayi, hükümet ve bilimsel toplulukların işbirliği ile yapılacak olası çalışmaları içeriyor.”

Daha ilerideki senaryo –insanların Dünya’dan başka bir gezegende hayatta kalıp gelişebilmesi- bu meseleler gezegenler arası yerleşimde doğacak emlak politikasını da içeriyor: Mars’ta işlenmiş suçları kim yargılayacak? Kim suçlanacak?

Tabi bu kadar ileri gitmeden önce SpaceX’in çözmesi gereken daha acil sorunlar var; mesela hidrojen tanklarını patlatmadan nasıl gönderebiliriz; kendimizi nasıl sağlam tutabiliriz, yolculuk esnasında insanları açlıktan nasıl koruyabiliriz ya da daha yüzeye ulaşmadan radyasyondan ölmelerini nasıl engelleriz?

Musk ve ekibi bütün bu sorunları 2020’lerin ortasında, Gezegenler Arası Ulaşım Sistemi’nin hedeflediği 100 insan veya 310 tonluk kargoyu Kızıl Gezegen’e ulaştırabilecek kapasiteye geldikleri zamanda çözmüş olmayı umuyorlar. Bizi Mars’a ve daha ötesine götürmenin altında başka fikirlerin olup olmadığı henüz meçhul.

Asıl düşüncenin ötesi, Musk takipçilerine Raptor’un ilk ateşleme testinden fotoğraflar aktararak, roket teknolojisinin önümüzdeki yıllarda yeryüzündeki birçok konuda gelişim yaşatacağını aktarıyor.


Çeviren : Hikmet Bursalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz