Juno Jupitere En Yakın Uçuşunu Gerçekleştirdi

0

junoflyby

Birçoğumuz Cuma gecesinden pişmanlık duyarken veya kahvaltı yapmak için arkadaşlarımıza mesaj atarken Juno, Jüpiter’i daha yakından ve özel olarak incelemekle meşguldü. Bu incelemeler için gaz bulutuna en çok yaklaşma girişimini, geçtiğimiz Cumartesi sabahı gerçekleştirdi.

NASA’nın Tepkili Çalıştırma Laboratuvar Raporları’na göre her şey planlandığı gibi gidiyor ve Juno tam verimle çalışmalarına devam ediyor. Juno’nun, Jüpiter’in kuzey kutup yüzeyinden 703,28 kilometre uzaklıktan çektiği yukarıdaki fotoğraf, şimdilerde elde ettiğimiz ilk verilerden biri. Bu, NASA’nın, Juno’nun büyük kardeşini (kırmızı leke) gözetlemek ve geri bildirimde bulunmak için kullandığı tüm aygıtlarını devreye sokabildiği ilk sefer olma özelliğini taşıyor. Juno’nun görünür ışık tarayıcısı JunoCam, gelecek haftalarda yüksek çözünürlüklü görüntüler de paylaşacak. Jüpiter’i daha yakından görebileceğimiz otuz beş görüntü henüz gelmedi.

Juno, Jüpiter’in yörüngesinden ilk posta kartını 4 Haziran’da gönderdi. Eğer Jüpiter’in neden böyle önemli olduğunu ilk anda anlamadıysan, Juno’daki bilim insanları bu sorunu cevaplıyor.


Cansu Yokuş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz