Cep Dostu Epinefrin İğneleri Geliyor

0

20160825_epipen_720x300

Çok yakın bir zamanda piyasaya sürülecek olan hayat kurtarıcı enjeksiyon EpiPen’in eşdeğeri, alerjik reaksiyonların tedavisindeki maliyetleri düşürecek. EpiPen üretici firması olan Mylan, üzerine yüklenen fahiş fiyat uygulama suçlamalarına karşı ürün fiyatlarında meydana gelen artış döneminde bu ürünü piyasaya sürüyor.

Birçok insan gıda, böcek ve diğer alerjenlerle ölüm kalım mücadelesi verirken böyle bir durumda EpiPen kullanımı hayat kurtarmaktadır. Söz konusu olan eşdeğer ürün de aynı firma tarafından üretiliyor olsa bile daha ucuza aynı tedaviyi sağlayacak ürün için doğru yönde bir adım atıldığını belirtmek adil bir davranış olacaktır.

ABD’li siyasetçi Bernie Sanders’ın dikkat çektiği nokta ise 2007’de tek doz EpiPen fiyatının 100 Dolar iken şu anda eşdeğer EpiPen’in 2 dozunun 300 dolar olmasıdır. Sanders, çok iyi bir sanatçının albümünü satın alarak hayat kurtaran bir ilacın fiyatının artışından kảr sağlayan biri, maliyetlerin yavaşca azalması ve rakiplerin zamanla ilaç piyasasında yer almasıyla ilaç fiyatlarının düşeceğini ümit edebilir, benzetmesi yapmaktan da geri durmuyor.

Üretici firmaya göre eşdeğer EpiPen gelecek birkaç hafta içinde piyasada yerini alacak. Rakiplerin bu piyasaki rekabete katılmaları ise bir yılı bulacak.


Göker Külüşlü & Tuğçe Yaşar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz