Kabak Feneri Gibi Pis Pis Sırıtan Güneş

0
Kabak Feneri Güneş

FRANCIE DIEP

Hayalete benzeyen bu aktif lekeler, 8 Ekim’de ana yıldızımızın üzerinde görülmüş.

 

Kabak Feneri Güneş. NASA, geçen hafta güneşin tam da Kasım ayına uygun olan bu görüntüsünü yayınladı. Görüntüde, bir kabak fenerinin dişlek sırıtmasını taklit eden aktif lekeler görünüyor. Durum yalnızca bir tesadüften ibaret olsa da, eski yıldızın Cadılar Bayramı kutlamasına katıldığını görmek güzel. NASA/GSFC/SDO

8 Ekim günü kabak feneri gibi görünen aktif lekeler oluşturan Güneş, bu yıl Cadılar Bayramı ruhuna biraz erken girmiş. Bu aktif lekeler, güneş yüzeyinin geri kalanına kıyasla daha fazla ışık ve enerji yayıyor.

Fotoğraftaki görselleştirme, güneşin faaliyetini ışığın iki dalgaboyunda; 171 Angstrom ve 193 Angstrom’da gösteriyor. Her iki dalga boyu da, elektromanyetik tayfın olağanüstü morötesi kısmında yer alıyor ve NASA normalde bunlar üzerinde çalışıyor.

Olağanüstü morötesi ışık, çıplak gözle görülemiyor fakat yine de insanların yaşamını etkileyebiliyor. Güneş özellikle aktif olduğu zamanlar, olağanüstü UV ışığın yüksek enerjili fotonları, Dünya’nın atmosferini ısıtabiliyor ve insanlığın yörüngedeki uyduları üzerinde fazladan direnç oluşturuyor. Veya bu fotonlar, atmosferdeki atom ve molekülleri parçalayabiliyor ve radyo sinyallerini bozan iyonlar meydana getiriyor. Neyse ki atmosfer, olağanüstü morötesi ışığın büyük bölümünü gezegene ulaşmadan önce engelliyor ve Dünya üzerindeki yaşamın zarar görmesini önlüyor.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz