Kablosuz Olarak Şarj Edilebilen Yumuşak Beyin İmplantları, Beyin Hücrelerini Kontrol Ediyor

0
1054
Kablosuz olarak şarj edilebilen, yuşumak optoelektronik sistem. Cihaz, iki taraflı sondalarından mavi ışık yayıyor. Fotoğraf: Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde (KAIST) çalışan araştırmacılar ve ortakları, vücudun dışından kablosuz şekilde şarj edilebilen ve pil değişimi olmadan uzun dönemler boyunca beyin devrelerini kontrol edebilen ufak bir beyin implantı geliştirmişler. Cihaz, dokuyla uzun dönemli uyum sağlaması amacıyla ultra yumuşak ve biyo-uysal polimerlerden yapılmış. Ultra ince sondalara (insan saçının kalınlığında) yerleştirilen mikrometre boyutundaki (bir tuz tanesine eşit) LED’ler ile donatılan cihaz, ışık yardımıyla beynin derinliklerindeki hedef nöronları kablosuz olarak manipüle edebiliyor.

Profesör Jae-Woong Jeong’un önderliğinde yürütülen çalışma, kendisinin 2019 yılında geliştirdiği kafaya takılan kablosuz sinirsel implant cihazına göre önemli bir adım niteliği taşıyor. Önceki versiyon, bir akıllı telefon yardımıyla süresiz olarak birden fazla ilacı nakledip ışık uyarım tedavisi gerçekleştirebiliyor.

Yeni geliştirilmiş versiyonda ise araştırma takımı, bir akıllı telefon yardımıyla uzaktan ve seçici şekilde kontrol edilebilen, tamamen nakledilebilir, yumuşak bir optoelektronik sistem geliştirmiş. Araştırma, geçen hafta Nature Communications bülteninde yayımlandı.

Bu yeni kablosuz şarj teknolojisi, mevcut beyin implantlarının taşıdığı sınırlamalara hitap ediyor. Nakledilebilir kablosuz cihaz teknolojileri, son zamanlarda geleneksel kablolu implantlara alternatif olarak popüler oldu. Bu cihazlar, yapılan beyin çalışmaları sırasında serbest gezegen hayvanlarda stresi ve iltihaplanmayı en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bu sayede de cihazların ömrü uzuyor. Fakat bu gibi cihazlar, biten pillerin değiştirilmesi için ya aralıklı ameliyatlar gerektiriyor, ya da özel ve iri kablosuz güç kurulumları gerektiriyor ki bunlar, hayvan deneylerinin ölçeklenebilirliği yanında deneysel seçenekleri de sınırlandırıyor.

“Bu güçlü cihaz, implantın biten pilini değiştirmek için gereken ilave, zahmetli ameliyatları ortadan kaldırıyor ve dikişsiz devamlı sinir modülasyonuna olanak sağlıyor” diyor Profesör Jeong. “Bu temel teknolojinin, içerisinde derin beyin uyarıcıları ile kalp ve mide pillerinin de yer aldığı çeşitli implant tiplerine uygulanabileceğini ve hastalar için vücut içerisinde uzun vadeli kullanım yükünü azaltabileceğini düşünüyoruz.”

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here