Kablosuz Sensörler İnsan Duygularını Belirleyebiliyor

0

Bugün nasıl hissediyorsunuz?

EQ-Radyo Araştırmacılar, nabzınızı ve solunumunuzu RF dalgalarıyla ölçerek nasıl hissettiğinizi anlayabilirler.
EQ-Radyo  Araştırmacılar, nabzınızı ve solunumunuzu RF dalgalarıyla ölçerek nasıl hissettiğinizi anlayabilirler.

MobiCom’da Eylül’ün son haftası yayınlanan bir yazıya göre, Mobil Bilgisayar ve ağ üzerine bir uluslararası  bir konferansta MIT’nin CSAIL programından araştırmacılar insanların görüntülerinden ruh hallerini ve duygularını kablosuz bağlarla analiz edebilen bir cihaz geliştirdiler.

Öbür duygu belirleme cihazlarının aksine EQ-Radyo, yüz ifadeleri gibi kimi zaman yanıltıcı olan tipik duygusal tepkilerimize bakmıyor.

Bunun yerine çalışma sistemi şöyle,  takımın EQ-Radyo olarak adlandırdığı cihaz, kablosuz sinyallerle vücudunuza ulaşıyor. Yansımaları ölçüp, hem nefes alış verişinizi, hem de kalp atışınızı hesaba katılıyor.

(Video’nun altyazısını ayarlardan Türkçe yapabilirsiniz.)

Bu bilgilerden hareketle, alet kişinin mutlu mu, üzgün mü, heyecanlı mı, kızgın mı olduğunu tahmin ediyor. Deneyimler %87 oranında doğruluk elde edildiğini söylüyor, bu bakımdan Microsoft’un Emotion API’ını geçmiş bulunmakta.

Proje yöneticisi olan Dina Katabi,  “Çıplak gözle görülemeyen sinyallerin aslında insan davranışları hakkında bize bilgi verebileceğini kanıtlayan bir çalışma yürütüyoruz.” diyor.

“Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları tespit etme yolunda önemli adımlar attığımızı düşünüyoruz.

Kalp atışını da ölçme kabiliyeti olan bir cihaz olması bakımından, tıp alanında doktorlara ritim bozukluğu benzeri rahatsızıklarda yol gösterebileceği umuluyor.

Cihazın daha eğlenceli uygulama fikirleri de mevcut. TV ve sinema stüdyolarında, filmin hangi kısımları seyircilerde nasıl bir etki yarattığına dair bilgi edinilebilir. Akıllı evler, bu özelliğe sahip olmalarıyla, ruh halinize göre müzik bile çalabilirler.


Çeviren: Ü. Zeynep Bilgili

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz