Kadınlar Zarar Vermeye Daha Az Yatkın

0
72

Düşmanlardan saklanıyorsunuz, o sırada bir bebek ağlamaya başlıyor. Senin ve arkadaşlarının hayatta kalmasının tek yolu o bebeği boğmak. Yapar mısın? Yapmazsan sen ve arkadaşların düşmanlarına yem olacak! 

Yürek burkan bir hikaye… Bazılarımız için cevap çok açık, bazılarımız ise ikilemde kaldı. Society for Personality ve Social Psychology Bulletin dergilerinde yayınlanan bir araştırmaya göre kadınlar erkeklere nazaran şiddet içeren aksiyonlarda bulunmaya daha az yatkın. Daha güzel sonuçlar doğuracak olsa bile!

Araştırma Kanada’daki Wilfrid Laurier Üniversitesi, Cologne Üniversitesi ve Austin Texas Üniversitesi’nin iş birliği ile yürütüldü. Ekipler eskiden yürütülmüş 40 araştırmayı analiz edip bunlara ek olarak 6.100 erkek ve kadına seçim yapmalarını gerektirecek 10 tane soru sordu. Sorular içerisinde cinayet, hırsızlık, yalan, hayvan deneyleri gibi etik olup olmadığı üzerine bolca tartışma yürütülen unsurlar da vardı. Her soruda iki zıt etik felsefe karşı karşıya getirildi: deontoloji ve faydacılık. Terimleri açıklamak gerekirse, deontoloji “zarar vermeme” davranışını içeriyor, sonucu iyi ya da kötü, ne olursa olsun. Faydacılık ise, eğer bir davranış iyi bir sonuca yol açıyorsa bu davranışı “etik” olarak kabul ediyor.

Bu zorlu etabın ardından sıra analizlere geldiğinde, araştırmacılar kadınların %54’ünün faydacılık seçeneğini seçtiğini, erkeklerin ise %64’ünün bu seçeneği seçtiğini gördü. Sonuçlar göz önüne alındığında, bilim insanları cinsiyet farklılığının faydcılık seçeneğinin seçme yüzdesiyle bağlantılı olmadığını gördü. Bunun yerine, iş başkalarını incitmeye geldiğinde erkeklerin kadınlara nazaran sorulara daha kolay cevap verdiklerini gördüler.

“Kadınlar da erkekler de iş seçim yapmaya gelince akılları tarafından yönlendiriliyorlar. Fakat kadınlar seçimlerine duygularını daha fazla karıştırıyor” diyor Wilfrid Laurier Ünivesitesi’nden, araştırmanın baş yazarlarından Rebecca Friesdorf.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here