Zuckerberg, Hisselerinin %99’unu Kızının Onuruna Bağışlayacak

0
235

Facebook’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, eşi Priscilla Chan ile sahip oldukları ilk çocuklarının doğumunu duyurdular. Bu yeni haberle birlikte Zuckerberg, sahip olduğu servetin büyük bir kısmını “insanlığın sahip olduğu potansiyelin gelişimi ve eşitliğin sağlanması” adına bağışlayacağını da kızı Max’in doğumuna ithaf ettiği uzun bir Facebook gönderisinde paylaştı.

“Şu anda değeri 45 milyar ABD Doları olan hisselerimizin %99’luk kısmını hayatımız boyunca bu görevi yerine getirme uğruna bağışlayacağız. Bu gibi sorunlar üzerinde çalışan ve emek harcayan birçok kişinin ve kuruluşun yanında, bu rakamın küçük kaldığının farkındayız ancak diğer insanların yanında olabilmek adına yapabildiğimizin en iyisini yapmaya hazırız.” diyor Zuckerberg yazdığı mektupta.

Facebook gönderisinde ayrıca tamamen yeni bir organizasyonun da duyurusu yapıldı: “Chan Zuckerberg ailesinin yeni jenerasyonunu oluşturuyor olduğun için dünyadaki bütün insanların gelecek nesiller adına insan potansiyelinin geliştirilmesi ve eşitliğin sağlanması uğruna birlikte çalışabilmesi için Chan Zuckerberg Girişimi’ni başlatıyoruz. Öncelikli odak noktalarımız ise kişiselleştirilmiş öğrenim, hastalıkların tedavisi, insanları bağlamak ve güçlü topluluklar yaratmak olacak.”

Zuckerberg son zamanlarda hayırseverlik konularıyla oldukça meşguldü. Bu haftanın başlarında Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve diğer teknoloji liderleriyle multi milyarlık temiz enerji fonunun oluşturulması için bir aradaydı. Breakthrough Energy Coalition isimli bu oluşum birçok milyarder girişimciyi, devleti ve üniversiteyi içinde barındırıyor. Kuruluşun amacı, temiz enerji fikirlerini pazara kazandırmak ve sürdürülebilir enerjinin kullanımını teşvik etmek olarak tanımlanmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here