Kaliteli ses arayanlara

0

Huawei’nin uygun fiyatlı Freebuds TWS (True Wireless Stereo) kulaklıkları oldukça ilgi görürken firmanın ses kalitesini önde tutan üst seviye kullanıcılar için piyasaya sürdüğü FreeBuds Pro 3 modeli de epey beğeni toplayacak gibi.

Huawei FreeBuds 3 Pro; yeşil, seramik beyazı ve buz grisi renk seçeneklerine sahip.

Önce konfor

Kulaklık satın alırken en önemli kriter -çoğu kişi başta dikkate almasa da- rahatlıktır. Ses kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun eğer kulaklığınız ergonomik değilse ya da sizin anatominize uymamışsa bir süre sonra çıkarıp kenara koymak istersiniz. Huawei FreeBuds Pro 3 bu konuda çok başarılı. Uzun süreli kullanım testlerimizde gördüğümüz kadarıyla kulaklıklar o kadar rahat ki bir süre sonra kulağınızda kulaklık olduğu unutuyorsunuz. Kulaklığın yüksek ses kalitesi de belli bir açıdan bakınca konforunun bir parçası aslında. Zira uzun süreli müzik dinlemelerde kulağınız bir süre sonra yoruluyorsa FreeBuds Pro 3 ile bunun minimumda olacağını söyleyebiliriz.

Kulaklıklarda düzlemsel yapıdaki 11 mm’lik ana sürücüye ek olarak tiz sesler için ayrı bir sürücü daha bulunuyor.

Ses kalitesi

Bunu söylemişken geldik konfor kadar önemli bir diğer kriter olan ses kalitesine; sonuçta eğer ses kalitesi beklentinizi karşılamazsa kulaklık ne kadar rahat da olsa bir süre sonra kullanmak istemeyeceksiniz. Ses kalitesi denince hemen akla baslar ve tizler gelir fakat çok önemli bir nokta çoğunlukla unutulur: Ses sahnesi. Kulaklıkla müzik dinlerken enstrümanların sahnedeki pozisyonlarını gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olan bu özellik, aslında müzik dinleme keyfinizin gizli anahtarıdır çoğu zaman. FreeBuds Pro 3 ile farklı müzik türlerinde yaptığımız dinleme testleri itibariyle oldukça geniş ve temiz bir ses sahnesinin bizi karşıladı. Enstrümanların ve vokallerin her iki kanala ideale yakın bir şekilde paylaştırıldığını ve pan efektlerinin dramatik etkisini net bir şekilde duyduğumuzu söyleyebiliriz. Ses sahnesinin başarılı olmasının altındaki sebeplerden biri, farklı frekans bölgelerini duyurmadaki yüksek performans aslında. Dolayısıyla kulaklık, farklı frekansları birbirine karıştırmadan kristal berraklığında duyurabiliyor. Bu da müzik parçasını onu kaydeden ses mühendisinin istediği şekilde duymanızı sağlıyor. Bunun temelinde düzlemsel 11 mm’lik sürücüler (14 Hz’e kadar bas) var. Ayrıca kulaklıkta bu ana sürücünün dışında küçük bir diyafram daha var. Bu ikinci minik hoparlörün frekans karakteristiği ise 48 KHz’e kadar uzanıyor. FreeBuds 3 Pro’da HWA ve yüksek çözünürlüklü kablosuz ses sertifikalarına ek olarak desteklenen cihazlarla birlikte LDAC ve L2HC kodekleri sayesinde hem Huawei hem de diğer Android cihazlarda 990 kbps (hiRes) ses deneyimi elde etmek mümkün.

Kulaklıklarda hangi silikon ucu kullanmanız gerektiğini, Huawei AI life uygulaması sizin için belirleyebiliyor.

Dinleme testleri

Dinleme testlerimizde; örneğin Sia’nın “Chandelier” adlı parçasının başındaki derin bas tüm haşmetiyle karşımızdaydı. Benzer şekilde Dire Straits’in “Ticket to Heaven” parçasında her iki kanala paylaştırılmış akustik gitarlardaki pena vuruşları berrak bir şekilde duyuluyordu. Soprano Aida Garifullina’nın “Cossack Lullaby” adlı şarkısında insan sesine ve klasik müzik enstrümanlarına dair detayları net bir şekilde duyabildik. Hard Rock tarihin en güzel baladlarından biri olan Whitesnake grubunun “Is This Love” başlıklı şarkısında ise üst üste kaydedilmiş elektrogitarları ayrı ayrı seçerek duymak keyifliydi.

AI Life uygulamasında zevkinize uygun hazır ekolayzır ayarlarını bulabilirsiniz.

Kulaklık testlerimizde genelde kullandığımız bir uygulama, kulaklıkları kutudan çıkarır çıkarmaz kısaca test edip sonra 3 gün boyunca aralıklı olarak toplamda en az 30 saat olmak üzere bir çekmecede kendi başlarına müzik çalmaya bırakmak ve bu 3 günün sonrasında asıl testi gerçekleştirmek şeklindedir. Bu 3 gün içinde kulaklığın içindeki hareketli elemanlar tesviye olur ve kulaklığın sesi kendine gelir. Huawei FreeBuds Pro 3 ise kutudan çıktığı andaki ses kalitesiyle bile bizi etkiledi.

Tasarım ve pil süresi

TWS kulaklıklarda en sık rastlanan problemlerden biri kulaklık kutusu menteşelerinin bir süre sonra bozulması ya da en küçük bir darbede zarar görmesidir. Huawei FreeBuds Pro 3’ün kutusu bu açıdan son derece güven veren bir yapıda. Parmak izi barındırmayan kutuyu açıp kaparken gizli menteşe mekanizmasının sağlamlığını hemen hissediyorsunuz. Huawei, bu kapağın 100.000’den fazla açılıp kapanabileceğini belirtiyor. Ayrıca kulaklıkları kutudan çıkarmak ve yerine koymak da çok kolay. Yeşil, seramik beyazı ve buz grisi renk seçeneklerine sahip olan ürün, su sıçramalarına karşı koruyucu özelliğe sahip IP54 sınıfı toza ve suya dayanıklılık sunuyor. Özellikle egzersiz ya da ağır antrenmanlar sırasında terleyen kullanıcılar için bu sonuncu özellik büyük önem taşıyor.

Kulaklıklar pil süresi konusunda başarılı bir tablo çiziyor. Aktif gürültü engelleme (ANC) özelliği kapalıyken 6,5 saate varan dinleme süreleri sunan kulaklıklar (ANC aktifken 4,5 saat) kutu ile kullanıldığında toplamda 31 saat kadar dinleme sunuyor (ANC açıkken 22 saat).

Şarj süresi olarak baktığımızdaysa kutunun içinde kulaklık yokken tek başına 1 saatten az bir sürede şarj olduğunu görüyoruz. Kulaklıklar ise kutunun içindeyken yaklaşık 40 dakikada şarj oluyor.

Kulaklıklardaki dokunmatik yüzeye ek olarak ayrıca minik bir tıklama bölümü de olması ekstra işlevleri kontrol etmeyi kolaylaştırıyor.

 

Kontroller ve bağlanabilirlik

Telefonla ilgili ayarları yaptığımız Huawei’nin AI Life adlı uygulaması hem iOS hem de Android cihazları destekliyor. Dolayısıyla tüm yaygın akıllı cihazlarda sorunsuzca kulaklığı kullanmak mümkün. İlk eşleşme sırasında kutunun kapağını açıp bu uygulamada karşınıza çıkan “Bağlan” tuşuna basmanız yeterli. Huawei FreeBuds 3 Pro’da hem dokunmatik kontroller var hem de her kulaklığın ucunda küçük bir klikleme noktası bulunuyor. Uygulama üzerinden istediğimiz şekilde bu hareketlere işlev atayabiliyoruz. Bağlanabilirlik konusunda da zengin seçenekler sizi bekliyor. Örneğin Huawei Watch GT4 akıllı saatinizin dahili belleğine atacağınız müzik dosyalarını telefonunuz yanınızda olmasa bile dinleyebilirsiniz. Bu senaryo, özellikle egzersiz yapanların ya da koşanların hoşuna gidebilir. Kulaklıkların iki cihaza birden bağlanabilmesi ve diğer kulaklıklardan farklı olarak ses akışı olan cihaza otomatik geçebilmesi de bizce bu ürün grubundaki inovatif özelliklerden biri.

Kulaklılar, ANC konusunda oldukça etkili ayarlar sunuyor.

ANC ve EQ özellikleri

Kuşkusuz ANC (Active Noise Canceling) yani aktif gürültü önleme sistemi, FreeBuds Pro 3’ün önemli özellikleri arasında. Testlerimiz itibariyle gerek müzik dinlerken gerekse telefon konuşmasında üründeki ANC’nin oldukça etkili olduğunu gördük. Huawei mühendislerinin geliştirdiği 3. nesil ANC özelliğinde dinamik otomatik ANC ayarlama), sıcak (hafif gürültülü yerler), genel (gürültülü yerler) ve süper (aşırı gürültülü yerler) olmak üzere dört farklı mod bulunuyor ve bunları AI Life uygulamasından seçebiliyorsunuz. Uygulama üzerinde ANC’yi kapatabileceğiniz gibi dış farkındalık özelliğini açarak dışarıdaki seslerin kulaklıktan gelen seslerle karışarak size duyurulmasını da sağlayabiliyorsunuz. Dışarıdan gelen sesleri kulaklık başına üç ayrı mikrofonla toplayan FreeBuds Pro 3, önceki nesle göre %50 oranında iyileştirme yapılmış. Arka plan sesi önleme ve rüzgâr sesi önleme gibi teknolojileri YZ algoritmalarıyla birleştirerek PureVoice 2.0 olarak adlandıran Huawei, 47 db’e kadar gürültü engelleme vadediyor.

Hazır ayarlar size hitap etmezse 10 bant ekolayzır yardımıyla ince ayar yaparak kişisel ekolayzır ayarınızı oluşturabilirsiniz.

Ekolayzır konusunda da zengin seçenekler sunan FreeBuds 3 Pro, hem bas-tiz yükseltme gibi önceden ayarlanmış ayarlar hem de kişisel ses ayarı için 10 bantlık bir ekolayzır sunuyor. Bunun dışında Farklı kulak kanalı şekilleri, gerçek zamanlı olarak farklı kullanım durumları ve farklı ses seviyeleri için olmak üzere uyarlanabilir bir ekolayzır yapısı sunan kulaklıklardaki en ilgimizi çeken özelliklerden biri, hangi silikon ucu kullanmamız gerektiğini bize tavsiye edebilmesi oldu. Bunun için kulaklıkları takıp kısa bir müzik dinlemeniz yeterli. Silikon başlıklar gerçekten de çok önemli ve kulaklıklardan maksimum verim alabilmek adına her zaman kulağımız için en doğru ebattaki başlığı kullanmamız gerekiyor. FreeBuds 3 Pro ile toplamda 4 farklı silikon başlık geliyor.

Sonuç

Huawei FreeBuds 3 Pro belirgin bir zaafı olmayan nadir teknoloji ürünleri arasında. Yüksek ses kalitesi, rahatlığı ve zengin donanım/yazılım özellikleri, ürünü bu alandaki en üst seviyeye taşıyor.    

Huawei FreeBuds Pro 3, 4.999 TL fiyatla Huawei Online Mağaza üzerinden satışa sunuluyor. 399 TL değerinde 1 yıl kayıp kulaklık desteği, AFBPRO300 kupon koduyla 300 TL ekstra indirim ve vade farksız 3 taksit avantajları da tüketicilere sunulan Huawei fırsatları arasında. Detaylı bilgi için: https://consumer.huawei.com/tr/headphones/freebuds-pro-3/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz