Kambur Balinaların 9 Popülasyonu, Türü Yok Olma Tehlikesindekiler Listesinden Çıkarıldı

0
Kambur Balina
Kambur Balina
Kambur Balina

Balinalar için güzel bir gün; NOAA( Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi), kambur balinaların 14 popülasyonundan 9’unu tehlike altındaki türler hareketinden, koruma altındaki türler listesine aldı. Kambur balinalar 1973’ten beri Tehlike Altındaki Türler Hareketi içerisinde bulunuyordu.

NOAA balıkçılıkta yönetici yardımcısı Eileen Sobeck “Bugünün haberleri ise gerçek bir ekolojik başarı hikayesi” diyor. Balinalar, kambur olanlarda dahil, deniz habitatında önemli bir role sahip. Birbirinden ayrı olarak kambur balinaların popülasyonlarını gözlemlemek, ki çoğunlukla her bir popülasyon birbirlerinden farklıdır, bize her bir popülasyon için korumacı yaklaşımımızı uygun hale getirmemize imkan sağlıyor.

4 popülasyon hala ‘tehlike altında’ ve bir tanesi de ‘tehdit altında’ kabul ediliyor. Bu 5 tür de ‘Tehlike Altındaki Türler Hareketi’ koruması altındalar. Bu 5’inden bazıları hala balıkçılık tertibatı dolaşması, enerji keşfi, hastalık, balina avcılığı ve gemi çarpması gibi tehditlerle karşılaşıyorlar.

Bu 9 popülasyonun liste dışına çıkarılması kambur balinalar için büyük değişiklikler ifade etmiyor. Deniz Memelileri Koruma Hareketi, tüm kambur balinaları ve diğer bütün balinaları avcılık ve diğer bütün aktivitelere karşı korumaya devam edecek. Ayrıca yeni düzenlemeler en çok görüldükleri Alaska ve Havai’de, kambur balinalara gemilerin yaklaşma mesafesini limitleyecek. Ama federal ajanslar artık tehlike altında olmayan kambur balina popülasyonlarını etkileyebilecek bir harekete kalkıştıklarında, her seferinde NOAA‘e danışmak zorunda kalmayacak.

Kambur balinaları listeden çıkarmak diğer haberleri beraberinde getirdi. Hafta sonu gerçekleşen Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) , dev panda popülasyonunu ‘tehlike altında’ yerine ‘korunmasız’ olarak yeniden sınıflandırdı. Diğer taraftan goriller bunun aksine ciddi derecede tehlike altında olarak listelendi.

NOAA tarafından gözlemlenen 14 yeni kambur balina haritası
NOAA tarafından gözlemlenen 14 yeni kambur balina haritası

Barış Orak

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz