Blue Origin Yakında Bir Sonraki Roketini Fırlatacak

0

blue_origin_launch

SpaceX, geçen hafta fırlatma rampasında patlayan roketiyle uğraşırken; onun uzay uçuşları alanında rakibi olan Blue Origin ise gelecek ay kasıtlı olarak bir roket patlamasını test edebilir.

Blue Origin, ekim ayının başlarında kendi New Shepard roketinin, mürettebat kapsülü iptal sistemini test etmeyi planlıyor. 2018 yılında uzayın yörünge altı seviyesine turist taşımayı umut eden şirket, iptal sistemini kapsüle entegre etti. Bu iptal sistemi, acil durumlarda kapsüldeki turistlerin rahatlıkla dışarı çıkabilmelerini sağlamak üzere tasarlandı.

Tek problem, iptal sisteminin rokete maksimum stres koşulları uygulanarak denenecek olması ki bu da bir patlamaya neden olabilir.

Kalkıştan 45 saniye sonra, 16.000 feet yükseklikte, kapsülü roketten yüzlerce feet uzağa fırlatmak için motor iki saniye boyunca ateşlenecek. Daha sonra, kapsüldekiler paraşüt ile yumuşak iniş yapabilecekler.

Blue Origin, bu özel roket güçlendiriciyi dört kez havalandırdı ve indirdi. Bu roket, uzayda Karman çizgisini geçen ve Dünya’ya dikey olarak tekrar iniş yapan ilk roket. Ayrıca, kendi türünde tekrar tekrar kullanılabilen de ilk roket. Ancak roketin iptal sistemi test edilirken imha olması çok muhtemel.

Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos bir e-postada şöyle diyor:

“Güçlendirici asla uçuş esnasında kaçıp hayatta kalmak için tasarlanmadı. Kapsülün kaçış motoru güçlendiriciye çarparsa; onu kavurucu egzozla eksen dışına savurarak 70.000 poundluk bir şiddetle zarar verebilir. Aracın aerodinamik şekli hızlı bir biçimde kapsül şeklinden halka yüzgeci şekline değişir ve tüm bunlar maksimum dinamik basınçta gerçekleşir.”.

Güçlendirici, tonlarca itici güç sağladığı için, ortaya çıkabilecek patlama muazzam olacak ve belki de iptal sistemi için daha gerçekçi bir ortam oluşturacak.

Ancak yine de, güçlendiricinin testleri geçip hayatta kalma şansı var. Böyle durumda Bezos şöyle söylüyor: “Blue Origin, bir emeklilik partisiyle güçlendiriciyi ödüllendirecek ve bir müzeye koyacak.”.


Anıl Hüzmeli 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz