Kan Grubu ile Koronavirüs Arasındaki İlişki Ne? A ve 0 Grubu İddiası…

0
8168
Bilim insanları, COVID-19 kaynaklı ciddi solunum sıkıntısına karşı yatkınlık ile kan grubu arasında genetik bir bağlantı olduğunu belirledi. Shutterstock

Kan grubu ile koronavirüs (Covid-19) arasındaki ilişki ne? Geçen hafta Çarşamba günü yayınlanan araştırmada öne sürüldüğüne göre, belli tip kan gruplarıyla ilişkili olan genler, ciddi COVID-19 enfeksiyonu geçirme tehlikesini artırabilir ve solunum yetmezliği ile ölüme yol açabilir.

Çalışmanın yazarları, kan grubu A olan kişilerin, diğer kan gruplarına sahip kişilere kıyasla şiddetli COVID-19 belirtileri ve solunum yetmezliği yaşamasının %50 daha muhtemel olduğunu bulmuşlar. Kan grubu 0 olan kişilerin ise ciddi COVID-19 belirtileri yaşama ihtimalleri veya oksijen ya da solunum cihazı gerektirecek kadar ciddi hastalanma ihtimalleri %50 daha düşük.

Bilim insanları, kan grubu ile COVID-19 sonuçları arasındaki bu bağlantıyı, genom çapında bir ilişkilendirme çalışması yürüterek ortaya çıkarmış. Büyük bir popülasyondaki pek çok gende tekil harf değişimlerine bakan araştırmacılar, hastalık tehlikesiyle ilişkilendirilebilecek gen çeşitlerini saptayabiliyorlar. Fakat kişinin hastalığı ne kadar ağır geçireceğini belirleyen başka birçok etmen daha var.

Mindy Weisberger/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here