Kan Pıhtılaşması, Uzun COVID Sendromunun Temel Sebebi Olabilir

0
158
Kan numuneleri. Fotoğraf: ABD Ulusal Kanser Enstitüsü

Yeni bulgular, Uzun COVID sendromu yaşayan hastalarda daha yüksek seviyede kan pıhtılaşması görülmeye devam ettiğini gösteriyor. Araştırmanın sonuçları, fiziksel zindeliğin azalması ve bitkinlik gibi devam eden belirtileri açıklamaya yardımcı olabilir.

İrlanda Kraliyet Cerrahlar Koleji (RCSI) Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların öncülüğünde yürütülen çalışma, Journal of Thrombosis and Haemostasis bülteninde yayımlandı.

Aynı grubun yaptığı önceki çalışmalarda, şiddetli akut COVID-19 geçiren hastalarda gözlenen tehlikeli pıhtılaşmalar incelenmiş. Fakat belirtilerin, başlangıçtaki enfeksiyon geçtikten sonra haftalar ila aylarca sürebildiği ve dünya çapında milyonlarca kişiyi etkilediği tahmin edilen Uzun COVID sendromu hakkında çok daha az bilgi mevcut.

Araştırmacılar, anormal kan pıhtılaşmasının bu durumla ilişkili olup olmadığını daha iyi anlamak için Uzun COVID sendromlu 50 hastayı incelemiş.

Sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, Uzun COVID sendromuna sahip hastaların kanlarındaki pıhtılaşma işaretlerinin önemli derecede yükseldiği bulunmuş. Bu pıhtılaşma işaretleri, başlangıçtaki COVID-19 enfeksiyonuyla hastaneye kaldırılması gereken hastalarda daha yüksek çıkmış fakat hastalığı evde geçirebilen hastalarda bile devamlı olarak yüksek pıhtılaşma işaretleri görülmüş.

Araştırmacılar yüksek pıhtılaşmanın, fiziksel zindelik ve halsizlik gibi Uzun COVID sendromunun diğer belirtileriyle doğrudan ilişkili olduğunu gözlemlemişler. İltihaplanma işaretlerinin tümü normal seviyelere dönse bile, artan pıhtılaşma potansiyelinin Uzun COVID hastalarında halen mevcut olduğu görülmüş.

RCSI. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here