Kanada’da Musluk Suları Pembe Aktı

0

Az önce ne oldu öyle?

Kanada’nın Alberta, Onoway şehri sakinleri, Pazartesi gecesi içme suları aniden parlak pembe renge dönüştüğü zaman epey bir şoka uğradılar. Üstelik, eskiden kalma herhangi bir pembeden bahsetmiyoruz; bu renk çok çirkin.

Şehirdeki yetkililer, yerel halktan özür dilemeye mecbur kalarak, bu neon kâbusu, bazı rutin bakım işlemleri esnasında yaşanan bir ventil arızasına bağladılar. Ortaya çıktığına göre, şimdiye kadar gördüğünüz en pembe renkli kimyasal, atıksudaki pislikleri ortadan kaldırıyor ve bir şekilde Onoway’deki su deposuna girmiş.

Yerel meclis, bir basın bülteninde şöyle söyledi: “Onoway Şehri, bu durumun neden olabileceği herhangi bir telaş için içtenlikle özür diler. Suyumuzun güvenli olduğunu ve Bayındırlık Hizmetleri’nin, durumu mümkün olduğu kadar çabuk şekilde düzeltmek için yapabildiği her şeyi yaptığını size garanti ediyoruz.

“Normal hat temizleme ve süzgeç geriyıkaması esnasında, açık kalan bir ventil, potasyum permanganatın hazneye girmesine yol açmış görünüyor. Hazne boşaltıldı ancak, bir miktar kimyasal yine de dağıtım sistemine girdi.”

Söz konusu kimyasal, potasyum permanganat olarak bilinen bir dezenfektan aracı. Suda çözündüğü zaman, size kuvvetli bir pembe veya mor rengi veriyor, ve bu çözelti buharlaştığı zaman, koyu mor renkli kristalleriniz oluyor.

Belli ki, potasyum permanganatın su arıtma endüstrisinde geniş şekilde kullanılmasının sebebi, sahip olduğu komik renk değil; bu, su kuyularından ve atıksulardan hidrojen sülfit (çürük yumurta gazı) ile demiri ayırmak için kullanılıyor.

Kimyasal ayrıca, yüzeysel yaralar, tropikal ülserler ve doku bozulmalarını tedavi etmek amacıyla yaş hazırlamalarda antiseptik olarak kullanılabiliyor.

Bunu kullanırken mevcut olan tek gerçek tehlike, bunun güçlü bir oksitleyici olması (klora benzer şekilde), yani su katılmamış halde doğrudan deri ile temas ederse, tahriş veya yanıklara sebep olabilir.

BBC News’a göre, bu özel olayda hiç yan etki bildirilmedi, ve yerel yetkililer, sakinlerin endişelenmemesi konusunda ısrar ettiler, çünkü pembe suyu içmek tamamen güvenli.

Alberta Sağlık Hizmetleri sözcüsü Shannon Evans, basına şöyle konuşuyor: “İnsanların çok büyük çoğunluğu, normal tüketim ile ilişkili herhangi bir etki yaşamayacak ve bu suyu içmekle ilişkili hiçbir uzun vadeli sağlık tehlikesi bulunmuyor.”

Görünüşe göre en büyük sorun, yerel sakinlerin bu hafta korkutucu sızıntıyı kendi başlarına araştırmaya gitmeleri; söylenene göre, ertesi sabaha kadar şehre bu hata bildirilmemişti.

CBC News’a göre Belediye Başkanı Dale Krasnow, Salı sabahı bir açıklamasında şöyle konuştu: “Alberta Çevre bize bir kamu tavsiyesi yayınlamamız konusunda bilgi vermemişti ve bütün göstergeler, hiç kamu sağlığı tehlikesi olmadığı yönündeydi.”

“Şehir, dün neler olduğuna dair halk ile daha iyi iletişim kurabilir miydi? Kesinlikle, buna kuşku yok. Ve bunun için özür diliyoruz.”

Görünüşte olan şey, çeşitli su temin hatlarının rutin bakımları yapılırken, bir subapta arıza oluşması ve potasyum permanganatın yanlışlıkla depoya girmesiydi.

Su arıtım ekibi, hatayı farkederek depoyu boşalttı, fakat musluk suyu sistemine çoktan ulaşmayı başaran maddeyi yakalamak için artık çok geç olmuştu.

Ottaway Belediyesi, Salı günü (işin garibi, o zamandan beri kullanım dışı olanFacebook sayfasında şunu gönderdi: “Dün, normal hat temizliği ve süzgeç geriyıkaması esnasında, bir ventilin açık kalarak patosyum permanganatın hazneye sızmasına yol açtığı görünüyor. Depo boşaltıldı, ancak bir miktar kimyasal yine de dağıtım sistemine girmeyi başardı. Musluğunuzdan pembe rengin geldiğini görmek telaşlandırıcı olsa da, potasyum permanganat, demir ve manganı kaldırmaya yardımcı olması için normal arıtım sürecinde kullanılmaktadır ve sakinler asla tehlike altında değildir.”

Musluk suyu, söylenene göre yeniden berrak hale gelene kadar birkaç dakika pembe akmış.

İşte durum bu. Eğer parlak pembe renkli musluk suyuyla karşılaşırsanız, panik yapmayın; muhtemelen her şey yolundadır.

Yine de bu, Hayalet Avcıları‘ndaki Balçık Nehri’nin geri dönüşü olabilir, bu yüzden bir yudum almadan önce iki kez düşünmek isteyebilirsiniz.

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz