Kanser Hücreleri, Yağlı Dokuda ‘Gizlenebiliyormuş’

0

Sinsi sinsi.

Yeni araştırmaya göre kanser kök hücreleri, yağlı dokuda gizlenerek saklanabiliyor ve kemoterapiden kurtulabiliyorlar.

ABD’de bilim insanlarından oluşan bir takım, farelerde lösemi kök hücrelerinin davranışına baktılar ve bunların, yağda kendi gizlenme yerlerini oluşturduklarını buldular; sığınak, sonradan bunların kemo tedavilerine karşı dirençlerini artırıyordu.

Sadece bu da değil, kanser hücreleri görünüşe göre yağ depolarını kullanarak kendileri için ilave enerji oluşturuyorlar. Araştırmacılar, bu faaliyetin, bazı kanser hücrelerini tedavi etmenin neden daha zor olduğunu ve bunların tekrarlamasının neden daha muhtemel olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Colorado Üniversitesi Kanser Merkezi’ndeki takıma göre, yağ dokusu, kanser hücreleri için bir çeşit “robber mağarası” görevi görüyor.

Araştırmacı Craig Jordan şöyle söylüyor: “Temel biyoloji büyüleyici: tümör, yerel ortamı kendisine uyması için uyarlıyor.”

Araştırmacılar, löseminin bir fare modelini çözümlerken, yağ dokusunun (veya adipozun) sıradan kanser hücrelerine göre daha yüksek yoğunlukta kanser kök hücresi bulundurduğunu farkettiler.

Kanser kök hücreleri, sağlıklı kök hücreler gibi birkaç hücre türüne gelişme yeteneğine sahipler ve yeni tümörler oluşturup tekrarlamalara neden oldukları düşünülüyor.

Bu kanser kök hücrelerinin ayrıca lipoliz adı verilen bir süreci de tetiklediği bulundu. Bu süreçte yağ hücreleri dokudan serbest bırakılarak enerji üretiliyor: esas itibarıyla, hücreler kendileri için yeni bir enerji kaynağı oluşturuyor.

Kemoterapi tedavisi sunulduğunda, yağ dokusunda gizlenen ve bunların asitleri yardımıyla yaşayan kanser kök hücrelerinin, dokunun dışındaki diğer kanser kök hücrelerinden daha dirençli oldukları farkedildi. Aynı sonuçlar, insan kan kanseri örneklerinde bulundu.

Üç adet ipucu, bilim insanlarını araştırmalarını gerçekleştirmek için harekete geçirdi: Obezlik zaten lösemi hastaları için daha az iyileşme oranıyla bağlantılanmıştı; kanser kök hücreleri büyümeyi teşvik ediyor ve lösemide terarlamalara neden olabiliyor; ve büyük oranda içinde bulundukları tümör mikro ortamına bel bağlıyorlar.

Araştırmacılar, bu etmenleri dikkate alarak, yağlı dokudaki kanser kök hücrelerinin obez hastalarda daha kötü hastalık sonucu tahminlerine sebep oluyor mu diye merak ettiler. Yeni bulgulara göre, cevap evet olabilir gibi görünüyor, ancak yine de bu şimdilik sadece bir hipotez durumunda.

Araştırmacılar, fazladan yağın kanser kök hücrelerinin içinde gizlenmeleri için daha fazla alan sağlayıp sağlamadığını görmek amacıyla, farklı obezlik seviyelerinde fare modellerini test ederek, çalışmalarını devam ettirmek istiyorlar.

Obezlik, birkaç kanser türünde tehlikeyi artırıyor, ancak bilim insanları bunun sebebini henüz tam olarak belirleyemediler.

Bu yeni çalışma sorunu çözmese bile, aşırı kilolu hastalarda kan kanseriyle savaşmanın neden zor olduğu ve geri gelmesinin neden daha muhtemel olduğu konusunda bize yeni fikirler sağlıyor ve bu durum, çözüme yaklaştığımız anlamına geliyor.

Bulgular Cell Stem Cell bilim bülteninde yayınlandı.

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz