Kansere Karşı Savaşta Truva Atı Yöntemi!

0

Vücudunuzun beyni toksin maddelerden uzak tutmak için geliştirdiği harika bir savunma sistemi var: kan-beyin bariyeri. Fakat bu bariyer hastalıkların ve tümörlerin tedavisinde kullanılan ilaçların girişini de engelliyor.

Kasım ayında Toronto’da bulunan Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’nden araştırmacılar bu sistemi kırmayı başardı ve sürekli olarak giriş sağlayabildiler. Doktorlar kanser hastalarının kan dolaşımına mikroskobik hava kabarcıkları yerleştirdiler daha sonra damarların içindeki büyüme bölgelerine ses dalgaları gönderdiler. Ses dalgaları kabarcıkların hızlı bir şekilde titremesine yol açtı ve bariyerde kemoterapi ilaçlarının geçebileceği büyüklükte deliklerin açılmasına sebep oldu. Bu delikler bir kaç saat sonra kapanabiliyordu.

Bu yöntem Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. Araştırma grubunun başındaki isim beyin cerrahı Todd Mainprize şöyle söylüyor:

“Bu yöntem bize yepyeni olasılıkların bulunduğu bir dünyanın kapılarını açtı. Daha önce tedavi edemediğimiz hastalıkları artık tedavi etme şansımız var.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz