Kaplan Köpek Balıklarının Sosyal Tercihleri Var

0
Fotoğraf: Neil Hammerschlag

Miami Üniversitesi (UM) Rosenstiel Deniz ve Atmosfer Bilimleri Fakültesi ile Londra Hayvanbilim Derneği Hayvanbilim Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları, sıklıkla yalnız yaşayan göçebe türler şeklinde düşünülen kaplan köpek balıklarının birbirlerini tercih eden sosyal canlılar olduklarını bulmuşlar.

Türünde ilk olan çalışmada, yemli dalış turizmine maruz kalmanın kaplan köpek balıklarının sosyal davranışını etkileyip etkilemediği de değerlendirilmiş. Çalışma, Bahamalar’daki Küçük Bahama kıyısının kuzeybatısında yer alan Kaplan Sahili bölgesinde yürütülmüş. Bölge, köpek balıklarını görmek için yapılan dalışlarla biliniyor. Bu dalışlarda yem olarak kullanılan balık parçalarıyla çekilen köpek balıkları, sıklıkla dalış turistlerinin önünde besleniyor.

Kaplan köpek balıklarını işaretleyen araştırma takımı, hayvanların hareketini üç yıl boyunca takip etmiş. Elde edilen takip verisine Sosyal Ağ Analizi adı verilen bir araç uygulayarak, kaplan köpek balıklarının sosyal gruplaşma davranışı sergileyip sergilemediğini ve bu sosyal davranışın, köpek balıklarının yemli dalış turizmine maruz kaldığı konumlarda değişip değişmediğine bakmışlar. Çalışmada hem kaplan köpek balıklarının sosyal gruplar oluşturduğu, hem de kaplan köpek balıklarının dalış turizmi operatörleriyle beslendiği bölgelerde köpek balıklarının daha fazla kümelendiği ancak köpek balıkları arasındaki etkileşimlerin daha rastgele hale geldiği bulunmuş. Bu durum, söz konusu bölgelerde sosyal organizasyonda bir parçalanma olduğunu akla getiriyor.

Çalışmanın eş yazarı ve UM Rosenstiel Fakültesi’nde yardımcı profesör olan Neil Hammerschlag şöyle aktarıyor: “Kaplan köpek balıklarının yalnız yırtıcılar olarak açık denizde aylar geçirdiği göz önüne alındığında, Kaplan Sahili bölgesinde oldukları sırada birbirlerine karşı sosyal tercih sergilemeleri bana inanılmaz geldi. Yaklaşık yirmi yıldır Kaplan Sahili’nde sayısız dalış yaptım ve hep bu uç yırtıcıların sosyal şekilde etkileşim kurup kurmadığını merak ettim. Artık biliyoruz.” Bulgular Frontiers in Marine Science bülteninde sunuldu.

 

 

 

 

Yazar: Diana Udel/Miami Üniversitesi Rosenstiel Deniz ve Atmosfer Bilimleri Fakültesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz