Kara Kargalar Sandığımızdan Bile Daha Zekiler

1
Kara kanatlar, karanlık işler.

Çoğumuzun aksine onlar geleceğe yönelik planlar yapıyorlar.

Kara kanatlar, karanlık işler.
Kuzgun sürüsünün, hayvan leşi yağmalamasına vahşice denebilir, ancak onları ifade etmekte kuzgun terimini kullanmak da kabalıktır. Herkes bu akıllı arkadaşlardan daima nefret eder, aslında kuzgunlar da bir bakıma dehşet verici değiller midir? Ölü hayvanları parçalamak için kullandıkları keskin, kavisli gagaları var mı? Evet. Ötüşleri ürpertici bir kahkahaya benziyor mu? Kesinlikle. Böylesine zeki bir beyne sahip olmak, onları kötü yapmaz; tersine olağanüstü yapar.

Kuzgunlar bulmaca çözebilir, diğer hayvanlara kurnazlıklarıyla yardım edebilir ve maymunlardan bile çok birbirleriyle iletişim kurabilirler. Şimdi plan da yapabileceklerini biliyoruz. Dünya’nın kontrolü için yapılan savaşta bizi devirmeyi planlamadıklarını ümit ediyoruz- aslında onlar sadece kendileri için daha iyi yiyecekler bulmayı planlıyor olmalılar. Çoğu çocuktan daha fazla kendine hakim olan bu kuşlar için yapılan, aynen bir marshmallow testindeki gibidir.

Bu son veri, kuzgunları test etmek amacıyla İsveç’te bulunan, Lund Üniversitesi’nden bilinç uzmanı iki bilim insanından geldi. Bulgularını Science dergisinde yayımladılar. Şimdiye dek, kuzgunların kendi beslenme ihtiyaçları için ön plana çıkma kabiliyetlerinin olduğunu biliyorduk, çünkü daha sonra hatırlamak üzere ön belleklerinde bilgi depoluyorlar. Sincaplar da yiyeceklerini saklarlar, ama onlar kadar akıllı değillerdir. Fındıklarının yüzde 75’ini unuturlar, ama saklama sırasında farkında olmadan milyonlarca ağaç dikerler. Bunlar da istem dışı çevreciler. Sincaplar yiyecek saklamak için biyolojik olarak programlanabilir demek, kuzgunlar sandığımız kadar da akıllı değillermiş demekle aynı şey.

Tabii akıllı oldukları kesinlikle biliniyor.

Kuzgunlar, sonradan elde edeceklerini bildikleri daha iyi bir yemek uğruna, şimdiki lezzetli lokmalarından vazgeçebiliyorlar. Lezzetli bir lokma yemekle, daha iştah açıcı ve miktar olarak daha çok yiyecek içeren bir kutuyu açmayı sağlayacak alet arasında tercih yapmaları gerekirse, genelde aleti tercih ediyorlar- üstelik kutu daha ellerinde olmamasına rağmen. Araştırmacılar onlara kutuyu 15 dakika içinde verdiklerinde, kutuyu açmak için aleti kullanabileceklerini de öğrendiler. Bunu orada o anda düşündüler. Küçük çocuklar bile, daha fazla marshmallow için birkaç dakika beklemek yerine, hemen ellerindeki bir marshmallowu yemeyi tercih ediyorlar. Deneye katılan kuzgunların tek yaptığı, orada şirin bir şekilde oturup beklemek oldu.

Bu kadar da şok olmamalıyız. Kuzgunlar, rakiplerinin yiyecekleri gizledikleri yeri izleyerek, lokasyonu akıllarında tutarak, sonrasında da geri gelerek onların gömülerini kazıp çıkartıyor, birbirlerinden çalıyorlar yani. Bazı kuzgunlar, yiyecekleri çalındığı için, hırsızları yiyeceklerinden uzaklaştırmak amacıyla, sanki yiyecek saklıyormuş gibi rol yaparlar. Dahası, diğer kuzgunlara sulu, kokuşmuş bir hayvan leşinin nerede olduğunu söyleyebilir ve rakiplerini korkutup kaçırmak için bir araya gelip bir takım oluşturabilirler. Uzak bir yer hakkında bilgi iletme kabiliyeti kuzgunlardan başka, yalnızca karıncalar, arılar ve insanlarda bulunur. Farkettiyseniz, büyük insansı maymunlar ve normal maymunlar bu listede yoklar. Artı, kuzgunlar bir besin kaynağını gizli tutmak amacıyla birbirlerini aldatabilirler. Ayrıca, kurtları yeterince parçanlamamış bir leşe çağırırlar ki, böylece kurtlar onlar için gövdeyi parçalayabilsin, böylece kuşlara mideye güzelce indirmeleri için, daha kolay yenebilecek bir leş bırakırlar.

Bütün bunlar sizin kara dostlarımızı sevip kucaklamanızı sağlayamazsa, hiç bir şey sağlayamaz. Bu kuşlar kendi başlarına birer dahidirler. Onların varlığından korkulmaması gerekiyor, aksine onlara topyekun saygı göstermek lazım. Başkanlığa aday bile olabilirler.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz