Olağanüstü Köpek Balığı Fotoğrafları

0
3182
Dun dun, dun dun. Brian Skerry

Yaklaşın ve bu olağanüstü köpek balıkları ile kişisel bağ kurun.

Alıntı: Shark (Köpek Balığı) kitabından

Dun dun, dun dun.
Brian Skerry

Aşağıdaki görüntü ve fotoğraflar, fotoğrafçı Brian Skerry’nin Shark (Köpek Balığı) kitabından alınmıştır.

Limon köpek balığı çocuk yuvası.
Brian Skerry, Shark

Bimini, Bahamalar’daki bu mangrov ormanı (Hindistan sakız ağacı), limon köpek balığı yavruları için bir çocuk yuvasıdır. Sadece bir kaç haftalık olmalarına rağmen, yetişkin limon köpek balıklarının mükemmel birer minyatürüdürler. Mangrov kökleri açık denizlere açılmadan önce bu köpek balıklarını, hayatlarının ilk bir kaç ayında avcılara karşı güvende tutmaktadır. Fotoğrafçı, hayatlarının bu hassas bölümünde köpek balıklarının resimlerini çekerek, onların sadece tehlikeli avcılar olmadıklarını, bundan çok daha fazlası olduklarını göstermek istemiş. Onlar zengin hayatlar yaşayan, büyüleyici ve çok boyutlu hayvanlar.

Balina köpek balığı ve istavritler. Brian Skerry, Shark

Meksika Körfezi’ndeki Isla Holbox’ta, her yıl balina köpek balıkları beslenmek için bir araya gelirler. Bir bottan bakıldığında, bu devasa balık oldukça yavaş yüzüyor gibi görünüyorsa da, aslında şaşırtıcı derecede hızlılar. Fotoğrafçı, onu kafasının etrafına doluşan istavritlerle çekmek isterken, oldukça yoğun bir çaba sarf etmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Kum kaplanı köpek balığı.
Brian Skerry, Shark.

Bu dişler, kum kaplanı köpek balığını kötü gösteriyor, ama aslında fotoğrafçının izlediği en kibar köpek balığı türlerinden biri. Bununla, kum kaplanı köpek balıkları ile bilinen, Japonya kıyılarındaki, Ogasawara Adaları’nda karşılaşmış.

Çiğneme zamanı.
Brian Skerry, Shark.

Karayip resifi köpek balığı, işgalci aslan balığının tadına bakıyor.

Büyük beyaz köpek balığı.
Brian Skerry, Shark.

Okyanus açıklarında oldukça zaman geçiriyor olmalarına rağmen, büyük beyazlar çeşitli yaşam alanı düzenleriyle yaşarlar. Onların Neptün Adaları’ndaki bu yosun ormanı gibi yerlerde yüzdüklerini görmek, yaşamlarının zenginliği ve deneyimleri karşısında fotoğrafçıyı gülümsetmiş.

Kaplan köpek balığı dişleri.
Brian Skerry, Shark.

Bir kaplan köpek balığının ağzı etkileyici bir şeydir, diyor fotoğrafçı, biri ağzıyla fotoğraf makinesini incelemeye başladığında yakinen görmüş. Geniş çenesi ve testere gibi dişleri ile, bu köpek balıkları, araba plakalarını, boya tenekelerini ve diğer enkazları delecek kadar derin ısırmaları ile tanınıyorlar- yedikleri konusunda çok seçici davranmıyorlar.

Göz göze.
Brian Skerry, Shark.

Köpek balıklarının bu kadar iyi avcı olmalarının sebebi kısmen, ince ayar duyulara sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Diğer köpek balıkları gibi, kaplanlar da, iyi düşük-ışık görüsüne sahiptirler. Ayrıca, burunlarında, Lorenzini’nin Ampülleri denen (burun deliklerinin arkasındaki ufak noktalar), jöle-kaplı sinir uçları vardır. Bunlar, onların en yakın avın elektrik sinyallerini ve evlerini algılamalarını sağlamaktadır. Köpek balıklarının, koku konusunda da eşsiz duyuları vardır. Dişleri yuvarlak bir biçimde dizilmiştir ve oldukça etkileyici bir dizilime sahiptirler.

Mako köpek balığı.
Brian Skerry, Shark.

Mako’ların agresif köpek balıkları olarak tanınmaları, insanların onları yakalamayı bir ödül olarak algılamalarına neden olmuştur. Fakat bu etkili, seçkin avcıların sayıları git gide azalmaktadır. Yeni Zelanda’da bunlar yenebilen güzel balıklar (çoğunlukla özel olarak değil de tesadüfen yakalanmış olsalar bile) olarak görülmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here