Karanlık Madde Arayışı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Madde!

0

Evrenin dörtte birini oluşturan karanlık madde hakkında bilim insanları henüz fazla bilgiye sahip değil. İşte onun hakkında bilmeniz gereken 5 madde:

1. 1930 yılındaki bir galaksi kümesinin incelenmesinden sonra, araştırmacılar bu kümeyi bir arada tutacak bir maddeye ihtiyaç duyduklarını anladılar. Bu maddeye başta “kayıp kütle” dedi. Şimdi ise onu “karanlık madde” olarak biliyoruz.

2. Dünya’nın en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın (LHC) bu maddeye açıklama getirebileceği düşünülüyor.

3. Ümitler sadece LHC’ye bağlı değil. Birçok başka yöntem de karanlık maddeyi keşfetmek için deneniyor. Bunlardan bazıları Dünya üzerindeki madde ile karanlık madde arasında olacak çarpışmalar sonucu karanlık maddeyi bulmayı bekliyorlar; bazıları ise iki karanlık madde parçacığının birbiri ile çarpışmasını bekliyor.

4. Bilim insanları karanlık maddeyi kütle çekimi içerisinden geçen ışığı kozmik bir prizma gibi bükmesini gözlemleyerek de bulmaya çalışıyor. Bu konuda başarılı da oldular. 2019 yılında Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi tarafından karanlık madde haritası çıkarılması planlanıyor. Bu sayede karanlık madde hakkında yeni fikirler edinebileceğiz.

5. Araştırmacılar karanlık maddeyi çözse dahi evrenin %70lik kısımı açıklayamayacak. Çünkü madde ve karanlık madde toplamı dışında da evreni oluşturan bir şeyler olması gerekiyor. Karanlık maddeden sonra sıra “karanlık enerjiye” gelecek!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz