Karbondioksit Reaktörü ile Mars’ta Yakıt Üretilebilir

0
18
Araştırmacı Jingjie Wu, Karbondioksidi metana dönüştüren reaktörü tutuyor. Fotoğraf: Andrew Higley

Cincinnati Üniversitesinde çalışan mühendisler, iklim değişimini ele almak ve astronotları evden Mars’a göndermek için sera gazlarını yakıta dönüştürmenin yeni yollarını arıyor.

Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesinde yardımcı profesör olan Jingjie Wu ve öğrencileri, bir reaktördeki karbon hızlandırıcısını kullanarak karbondioksidi metana dönüştürmüş. Rahmetli Fransız kimyager Paul Sabatier’ın keşfettiği ve “Sabatier tepkimesi” şeklinde bilinen bu işlem, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da astronotların soluduğu havadan karbondioksitin temizlenmesinde ve roket yakıtı üretilerek, bu sayede istasyonun yüksek yörüngede tutulmasında kullanılıyor.

Fakat Wu çok daha büyük bir şey düşünüyor.

Mars’ın atmosferi, neredeyse tamamen karbondioksitten oluşuyor. Wu’nun söylediğine göre astronotlar kızıl gezegene vardıklarında ihtiyaçları olduğu kadarını üreterek, yakıtın yarısından tasarruf edebilir ve bunu eve dönerken kullanabilirler.

“Bu, Mars’taki bir benzin istasyonuna benziyor” diyor Wu. “Bu reaktör üzerinde kolayca karbondioksit pompalayabilir ve roket için metan üretebilirsiniz.”

Rice Üniversitesi, Şangay Üniversitesi ile Doğu Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde çalışan bilim insanlarının da katıldığı çalışma, Nature Communications bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Yazar: Michael Miller/Cincinnati Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here