Trafik Kaynaklı Hava Kirliliğinin Etkisini Azaltmaya Yardımcı Yeni Araç

0
Fotoğraf: Surrey Üniversitesi

Surrey Üniversitesinde çalışan araştırmacıların yayımladığı yeni çevrim içi araç ile birlikte okullar, hastaneler ve şehir sakinleri, trafik kaynaklı hava kirliliğinin etkisini anlayıp azaltabilir.

Trafik Yayılımlarının Azaltılmasında Çit Tasarımı (HedgeDATE) adı verilen ve internet üzerinden kullanılabilen bu araç, kullanıcıların çevrelerini tanımlamasına (bir tarafında binaların bulunduğu yol gibi) olanak sağlıyor. Araç daha sonra, vatandaşların hava kalitesini iyileştirmek için neler yapabileceklerine yönelik öneriler sunuyor.

Örneğin HedgeDATE, sığ bir sokak vadisinde yaşayan bir sakinin çit ve yeşil bir duvar kurmasını tavsiye ediyor. Araç, farklı bölgeler için uygun bitki türlerine yönelik de daha detaylı bilgiler sunabiliyor.

HedgeDATE’in geliştirilmesi, Surrey Üniversitesinin Küresel Temiz Hava Araştırma Merkezinin (GCARE) yıllardır yürüttüğü araştırmalara ve halkın katılımıyla gerçekleştirdiği çalışmalara dayanıyor. HedgeDATE, Guildford Yaşam Laboratuvarının bir parçası olarak yerel topluluklar ile birlikte yürütülen hava kirliliği azaltma atölyelerinden doğmuş.

Surrey Üniversitesindeki GCARE’in kurucu başkanı Profesör Praşant Kumar, şöyle aktarıyor: “Araştırmalar en iyi halkın yararına kullanılır. Fakat bu durum, karmaşık bilimin basit ve kanıta dayalı eylemlere dönüştürülmesinde karşılaşılan zorlukları ortaya çıkarıyor. Biz GCARE’de halk ile erken davranıp, HedgeDATE gibi ortak tasarımlı çözümler üretiyoruz. Yakında dünya salgından sonra ayağa kalktığında, hava kirliliği ve iklim değişimi krizini kabullenmemiz gerekecek.

“HedgeDATE, sıradan insanlara (okullarımıza, hastanelerimize ve belediye meclislerimize) soludukları hava kalitesinde gerçek bir farklılık meydana getirmek için ilham verebilecek kolay kullanımlı araçlar sunuyor.”

Çalışma Sustainable Cities and Society bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Surrey Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz