Karnını kaşıdığınız köpek niye tekme atar?

0

Kendini korumanın en tatlı yolu.

Köpeklerin göbeğindeki ya da böğründeki belli bir noktayı kaşıdığınızda hayvan sizi deli gibi tekmelemeye başlar. Her köpek sahibi kendi hayvanının bu sihirli bölgesini nasıl bulacağını bilir, çünkü büyük bir eğlence kaynağıdır.

Yavru bir köpeğin tekme atmaya çalışmasını izlemek çok eğlenceli de olsa, bu aslında evcil hayvanınızın kendini koruma yöntemi. Kaşınma refleksi denilen bu istemsiz tepki, köpekleri tehlikeli haşerelerden ya da rahatsız edici şeylerden korumaya yarıyor. Köpeğin derisinin altındaki belli noktalarda, omuriliğe bağlanan sinir yolları toplu halde bulunuyor. Bu sinirler kaşınma ya da gıdıklanma sonucu uyarıldığında omuriliğe hızla mesaj yolluyor, omurilik de köpeğin bacağına tekme atma komutu gönderiyor.

Teksas’ta hayvan davranış uzmanı ve veteriner olan Lore Haug, “Özellikle alerjisi olan köpeklerde bu refleksi tetiklemek çok kolay çünkü köpekler zaten çok kaşınan hayvanlar,” diyor. Nasıl insanlarda muayene sırasında doktorlar diz refleksini kontrol ediyorsa, veterinerler de hayvanlarda sinir hasarı olup olmadığını görmek için kaşınma refleksinden yararlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz