Katil Sinekler, Yüksek Hız Yüzünden Kontrollerini Kaybediyor

0
16
Fotoğraf: Cambridge Üniversitesi

Katil sinekler, avlarını yakalamak için havadan pike (dalış) yaptıkları sırada 3G üstü hızlanmalara ulaşabiliyor. Fakat böylesi yüksek hızlarda sıklıkla ıskalıyorlar çünkü rotalarını düzeltemiyorlar.

Cambridge Üniversitesi, Lincoln Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların elde ettiği bu bulgular, beş gün önce Journal of the Royal Society Interface bülteninde yayımlandı.

Katil sinekler (Coenosia attenuata), altlarında uçan avlarına saldırmak üzere yüksek hızlı hava dalışları gerçekleştiriyor ve 36 m/s2’lik etkileyici hızlanmalara ulaşıyorlar. Yer çekiminin 3,6 katına eşit (3,6g) olan bu ivmelenmenin sebebi ise düşerken kanatlarını çırpmaları ve takatli uçuşun hızlanmasıyla yerçekimi kaynaklı hızlanmayı birleştirmeleri.

Diğer taraftan, havada avlanan en hızlı hayvanlar olan doğanlar sadece 6,8m/s2’lik çok daha düşük hızlanmalara ulaşıyor. Doğanlar, kanatlarını katlayarak ve avlarına doğru sadece yerçekimiyle hızlanarak dalış yapıyor.

Fakat bu küçük katil sinek, havada yaptığı dalışlarda şaşırtıcı derecede yüksek hızlara ulaşıyor; çünkü araştırmacılar, sineğin bir hedefi yakalamak üzere dalış yaptığı sırada yerçekiminin etkisini hesaba katmadığını düşünüyor.

Cambridge Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here