Keçiler Köpeklere Düşündüğünüzden Çok Benziyor

0

Bu bir keçi.

Bakın şu keçiye.

Bu keçiyle çubuk fırlatıp getirmece oynamak istemez misiniz? Yeni bir araştırmaya göre belki, sadece belki bu keçi dostunuz olmayı istiyor olabilir.

Her ne kadar keçiler ilk evcilleştirilen hayvanlardan biri olsa da, onlara pek köpeklere davrandığımız gibi dostça davranmıyoruz. Ancak Londra Queen Mary Üniversitesi’ndeki bilim insanları keçilerin köpeklere ait belirli davranışlar gösterdiklerini gözlemlediler.

The Guardian’ın haberine göre Biological Letters dergisinde yayımlanan bir çalışmada keçilere bir ödüle ulaşabilmek için bir kutunun kapağını açma görevi verildi. Görev zorluk seviyesini yapılamayacak kadar yükselttiklerinde, keçiler yakınlarındaki insanlara yalvaran gözlerle baktılar, tıpkı köpeklerin yaptığı gibi.   

Eğer bir köpeğiniz olduysa size ne kadar bağımlı olabildiklerini bilirsiniz. Dışarı çıkmaları gerektiğinde kapıda durup size gözlerini dikerler, atıştırmalık istedikleri zaman başlarını kaldırıp size bakarlar. Bir araştırmaya göre atlar da imkânsız görevlerde yardım istemek için insanlara bakarlar. Başka bir araştırmaya göre ise kediler bunu pek yapmaz. Ama ya yemek için ürettiğimiz hayvanlar?

Bu keçi araştırması ortaya çıkana kadar, yemek ve kendisinden faydalanmak için evcilleştirdiğimiz hayvanlar üzerinde bu bakma davranışının sadece yoldaşımız olan hayvanlarda mı yoksa tüm evcil hayvanlarda mı görüldüğünü inceleyen bir araştırma yapılmamıştı.

Araştırmacılar çalışmaya keçi ağılında insanlar tarafından iyi bakılan 34 keçi ile başlamışlar, ancak yazdıklarına göre keçilerin “insanlarla uzun süreli iyi ilişkilere dayanan bir geçmişlerinin” olması davranışlarını etkileyebilir. “Vahşi keçiler ile evcilleştirilmiş keçilerin davranışlarını karşılaştırarak iki hipotezi de test etmemizin sonuçları merak uyandırıcı olabilir.”

Bir adet keçiler iş başında videosu:

Ve hala keçi yiyebilecek gibi hissediyorsanız, işte fikrinizi değiştirebilecek kadar tatlı olan:


Melike Ziylan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz