Kediler de Köpekler Gibi Ne Yaptıklarını Hatırlıyorlar

0
Kediler, çeşitli zihinsel testlerde köpeklerle yarışıyor 

 

Köpeklerin kedilerden daha zeki olduğu görüşünün doğruluğu sorgulanıyor.

Japon bilim insanları, kedilerin belirli bellek testlerinde köpekler kadar iyi olduklarını söyleyerek, onlar kadar akıllı olabileceklerini öne sürüyorlar.

49 evcil kediyi kapsayan bir çalışmada, kedilerin, sevdikleri bir atıştırmalığı yemek gibi keyifli tecrübelerin anılarını hatırlayabildikleri gösterildi.

Köpekler, olaylara dayanan bellek olarak bilinen, belirli bir olayın sahip olduğu yegane bir anıyı hatırlayabiliyorlar.

İnsanlar sık sık, kahvaltıda yedikleri şeyler, yeni bir işteki ilk günleri veya bir aile evliliği gibi, hayatlarında geçmişte meydana gelmiş olayları bilinçli olarak yeniden kurmaya çalışıyorlar.

Bu anılar, olayları bireysel olarak ele almak ile bağlantılı, bu yüzden onlar o kişiye özgü durumdalar.

Kyoto Üniversitesi’nde bir psikolog olan Saho Takagi, kedilerin de köpekler gibi geçmişteki özel bir olayın anılarını kullandıklarını, bu durumun, kedilerin de insanlarınkine benzer şekilde olaya dayalı bellek sahibi olduğu anlamına gelebileceğini söylüyor.

BBC News’a şöyle konuşuyor: “Olaya dayalı bellek, zihnin iç gözlemsel işleviyle ilgili olarak görülür; bizim yaptığımız çalışma, kedilerde bir tür bilinç bulunduğunu kastediyor olabilir.”

Kediler geçmiş olayları hatırlamaktan keyif alıyorlar mı?

“İnsanlar gibi, onların da geçmiş tecrübelerinin hatıralarını etkin bir şekilde hatırlamaktan keyif alabildikleri yönünde ilginç bir tahmin var.”

Japon takım, 49 kediyi, 15 dakikalık bir aralıktan sonra, hangi kâseden yemek yediklerini ve hangi kâseye dokunmadıklarını hatırlama yetenekleri bakımından test etti.

Kedilerin, yemek kâseleri hakkında “ne” ile “nerede” bilgisini anımsayabildiklerini buldular. Bu durum, onların olaya dayalı belleğe sahip olduklarını öne sürüyor.

Araştırmacılar, kedilerin test edildikleri kısa süreden çok daha uzun zaman dönemleri boyunca hatırlayabildiklerini öne sürüyor.

Ayrıca kedilerin, içlerinde insan jestlerine, yüz ifadelerine ve duygularına cevap vermenin de bulunduğu çeşitli zihinsel testlerde köpeklerle boy ölçüşebildiklerini söylüyorlar.

Saho Takagi, araştırmanın faydalı uygulamalara sahip olabileceğini söylüyor.

“Kedileri daha derinden anlamak, daha iyi kedi-insan ilişkileri kurmaya yardımcı olur. İnsanların, köpeklerin çok daha akıllı olduğu konusundaki yaygın görüşünün aksine, kediler köpekler kadar zeki olabilir,” diyor.

Yale Üniversitesi’nden Profesör Laurie Santos, deneyin, kedilerin yiyecek elde etmek için daha önce nereleri aradıklarını ve ayrıca hangi konumları kullandıklarını hatırlayabildiklerini güzel bir şekilde gösterdiğini söylüyor.

“Bu durum, kedilerin hafızalarının ne kadar uzun süreli olabileceğini ve ayrıca kendi yaşamlarında insanların yaptıkları gibi daha zengin bölümler hatırlayıp hatırlamadıklarını araştıran yeni çalışmalara kapı aralıyor,” diye ekliyor.

Deneylerde, köpeklerin de belirli zaman ve mekanlara bağlı anılara sahip göründükleri gösterildi. Aynı Japon bilim insanları takımı, daha önce yaptığı benzer testlerde, köpeklerin hangi kâseden yediklerini hatırladıklarını bulmuştu.

Ayrıca geçen yıl Macaristan’daki bir takım, köpeklerin, özel olarak öyle yapmaları talimatı verilmediği zaman bile, sahiplerinin eylemlerini hatırlayabildiklerini bulmuştu.

Araştırma, Behavioural Processes bilim bülteninde yayınlandı.

BBC

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz