Dünya’nın GOES-16 Tarafından Çekilen Muhteşem Yeni Fotoğrafları

0

Yukarıdaki Dünya fotoğrafları,15 Ocak 2017’de GOES-16 (soldaki) ve GOES-13 (sağdaki) uyduları tarafından aynı zamanda çekildi. Yeni uydu daha fazla bilgi toplayabilir.

Gezegenimizin bütünüyle yeni bir görüntüsüne sahibiz. 19 Kasım’da fırlatılan GOES-16 uydusu bu hafta dünyanın ilk fotoğraflarını gönderdi. NOAA (ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) ve NASA’nın ortak projesi olan uydu, gezegenimizin görüntülerini ışığın benzeri görülmemiş 16 kanalında yakalayarak Dünya’daki koşulları gözlemlemek için tasarlandı. Farklı dalga boyları, bilim insanlarına gezegendeki atmosferik koşulları izleyerek NOAA’nın hava tahminlerini iyileştirmesine yardımcı olacak. Bu, düzenli aralıklarla Dünya’nın koşulları ile bilgi ve görüntü gönderen durağan GOES uydularının önceki yinelemelerinden farklı olarak ileriye doğru büyük bir sıçrama.

Yeni GOES-16 uydusu ve ona eşlik edecek olan GOES-17 (hala yapım ve test işlemlerinin son aşamasında) her on beş dakikada dünyanın tamamının ve her beş dakikada tüm Amerika’nın görüntüsünü alabilecek. Böylece araştırmacılar şiddetli hava olaylarını, yangınları ve volkanik patlamalardan sonra ortaya çıkan külleri takip edebilecek.

Dünya’yı gözlemleyen uydulardan gelen resimlerin bu derece çarpıcı olması ise sadece bonus. İşte GOES-16 uydusundan alınan büyüleyici resimlerden birkaçı.

Ay – Dünya ve Ay bu resimde birlikte görülüyor. GOES uyduları barındırdıkları araç gereçleri kalibre etmek için Ay’ı kullanıyor.
Karayipler – Karayiplerin sığ suları bu görüntüde açık mavi olarak görünüyor.
Rüzgârdaki Toz – Sahra Çölü’nden yükselen toz resmin sağ tarafında görülebilir. GOES’dan elde edilen veriler, araştırmacıların bu tür düzenli hareketleri uzaydan izlemesine olanak sağlayacak.
16 Kanal – Yukarıda görüntüde Amerika GOES-16’nın 16 dalga boyunda görülüyor. Bunlardan 10’u kızılötesi, 4’ü yakın-kızılötesi, 2’si ise görünür ışık.
ABD’deki Fırtınalar – 15 Ocak’ta yakalanan bu görüntüde, ülkeyi vuran buz gibi fırtınanın hareketi görülebilir.
Tüm Yarımküre – GOES-16’nın aldığı Dünya’nın bu tam disk görüntüsünde Amerika kıtası görülebilir.

Çeviren: Yeter Şekertekin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz