Kediler İnsanlara Sadece İlgisizmiş Gibi Davranıyorlar

1
1748

Kediniz sizi, düşündüğünüzden daha çok seviyor olabilir. Belki

Güveç gibi, kedileri de pek çok insan ya seviyor ya da onlardan nefret ediyor gibi görünüyor. Üstelik kedi arkadaşlarını seven bu kişiler, onları gerçekten seviyorlar.

Ancak sevmeyenler (genelde köpekleri seven kişiler), kedilerin hiç ilgi göstermeyen ve kendilerinin bakıcılarından daha iyi olduklarını düşünen bencil canlılar olduklarını iddia ediyorlar.

Köpekler, günün sonunda eve vardığımız zaman bizi karşılamak için zıplaya zıplaya dış kapıya gidip kuyruk sallarken, kediler ise genelde, yani şey, aldırışsız görünüyor.

Fakat yapılan yeni bir çalışmaya göre aslında bu durumun hepsi numara yapmaktan ibaret. Çünkü tabii ki, kediler çok akıllılar.

Oregon State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kedilerin aslında insanların arkadaşlığını yiyeceğe, kedi otuna ve dost kedilerin kokusuna tercih ettikleri sonucuna ulaştılar.

Baş araştırmacı Kristyn Vitale Shreve, birçok bilimsel tezin kedilerden eğitilmesi zor, dik başlı ve ilgisiz olarak bahsetmesinden hoşnut değil (Vitale Shreve’in bir kedi insanı olduğu sonucunu çıkarmak, muhtemelen mümkün).

Araştırmacılar, bu durumun doğru olup olmadığını sınamak için 55 kedi üzerinde bir deney yürüttüler; 23 tanesi ev kedisiydi ve 22 tanesi barınaktan gelmişti.

Her kedi iki buçuk saatliğine hücre hapsine konuldu ve araştırmacılar bu sürede her birinin tercih ettiği besini (tavuk, tonbalığı veya kedi ödülleri), oyuncağı (tüy, sallanan bir tüylü fare veya kovalamak için karton rulolara sahip yaylı “kedi dansçısı” teli), kokuyu (gerbil, kedi otu veya başka bir kedi) ve insan ile etkileşim türünü keşfettiler.

Kediler daha sonra ‘serbest sonuç doğuran tercih değerlendirmesi’ olarak bilinen bir teste tabi tutuldu; çeşitli nesneler bulunan bir odaya konuldular ve her birine ne kadar ilgi gösterdiklerine bakıldı. Bu daha önce kediler üzerinde hiç yapılmamıştı.

Her biri, tercih ettikleri ve dört sınıftan oluşan nesneleriyle çevrili bir çarpı işaretinin ortasına konuldu. İstedikleri gibi hareket etmekte serbesttiler.

Bütün kediler deneyin püf noktasını anlamadı fakat anlayan 38 kediden 19’u, zamanın çoğunu besin, oyuncak veya koku (kokulu bir giysi icap ettiren) yerine insan ile geçirdiler.

Bununla beraber besin, en ünlü ikinci şeydi ve 14 kedi tarafından seçildi, dört kedi oyuncakları seçti ve sadece bir tanesi kokuya gitti.

Araştırmacılar şöyle söylüyor: “Bu veriler, kedilerin insan etkileşimi yönünde tercih gösterecek kadar uzun süre evcilleşmediği görüşünü desteklemiyor. Genelde kedilerin sosyal etkileşim yerine yalnızlığı tercih ettiği düşünülse de, bu çalışmanın verileri aksini gösteriyor.”

Ancak, bunun çok büyük boyutlu bir çalışma olmadığını ve farklı kedilerin farklı insanlara farklı tepkiler verebileceğini belirtmekte fayda var.

Araştırmacılar, bazı kedilerin insanlar insanlarla zaman geçirmeye diğer kedilerden daha az eğilimli olabileceğini kabul ediyorlar, fakat sonuçta arkadaş canlısı kediler belki vardır.

 

 

 

The Independent

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here