Emzirmek, Zihinsel Açıdan Fayda Sunmuyor Olabilir

2
374

Fakat doktorlar yine de öneriyor.

Doktorlar genelde yeni doğan bebekleri enfeksiyon ve hastalıklardan korumaya yardımcı olmak için onları emzirmeyi önerse de, emzirmenin bebeklerde gerçekten zihinsel faydalara yol açıp açmadığı sorusu pek oturaklı değildi.

Emzirmenin, çocukların zekası üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu belirten önceki çalışmalara rağmen (araştırmacılar bunun sütte bulunan besinlerden dolayı olabileceğini söylüyordu), yeni bir çalışma şimdi emzirme konusunda hiçbir uzun dönemli zihinsel faydanın bulunmadığını öne sürüyor.

College Dublin Üniversitesi’ndeki bir takım, İrlanda’da Büyümek adlı boylamsal bir çalışmadaki verileri kullanarak, zihinsel yetenekleri üç ile beş yaşında belirlenmiş olan 7.478 çocuğu kapsayan bir çalışma yaptılar.

Çocuklar, değerlendirmeler esnasında sorun çözme ve kelime bilgisi becerilerine göre test edildiler ve ayrıca duygusal belirtileri, hiperaktiflikleri ve diğer kişiler ile ilişkileri belirlenerek davranışları bakımından değerlendirildiler.

Araştırmacılar, ebeveynlerin eğitim ve gelir seviyeleri gibi sosyo ekonomik değişkenleri hesaba kattıktan sonra, bebekken emzirilmiş olan çocukların, emzirilmemiş olanlara göre zihinsel avantajlar gösterdiğine dair hiçbir güçlü kanıt bulunmadığını gördüler.

Araştırmacılardan biri olan Lisa-Christine Girard, The Independent‘tan Katie Forster’a şöyle söylüyor: “[E]mzirilen ve emzirilmeyen çocuklar arasında, zihinsel beceri ve dil bakımından istatistiksel olarak anlamlı olan herhangi bir farklılık bulmadık.”

Fakat sonuçlar, bir ölçütte zıtlık gösterdi.

“Çocuklar üç yaşındayken hiperaktif davranışların azalması konusunda emzirmenin doğrudan etkisi olduğunu bulduk,” diyor Girard. “Bu durum beş yaşında bulunmuyordu, yani çocuk geliştikçe, daha etkili olan başka etmenler olabilir.”

Diğer bir deyişle, emzirmenin çocukların zekasına katkı sağladığı görüşü, bir çocuğun gelişimini ve yetiştirilmesini etkileyebilen ebeveyn, yaşam şekli ve sosyo ekonomi ile ilgili etmenleri hesaba katmamış olabilir.

Çalışmada yer almayan New Jersey’deki Essex Bölge Üniversitesi’nden istatistikçi Brooke Orosz, CNN‘ye şöyle konuşuyor: “Bence bu çalışma, karıştırıcı değerleri düzgün şekilde kontrol ederseniz, emzirmenin sağladığı uzun vadeli faydaların çok daha ufak olduğunu veya hiç mevcut olmadığını söyleyen yazın hacmine uyum sağlıyor.”

“Kolay soru, emzirilen çocukların daha iyi sonuçlara sahip olup olmadığı. Cevap, evet. Zor soru ise, beyinlerini geliştiren şeyin anne sütü mü olduğu, yoksa farklılık yaratan şeyin daha iyi eğitimli ve daha iyi gelir seviyesine sahip ebeveynler ile mi büyümek olduğu.”

Yeni çalışma, bu konu üzerinde belirleyici bir yanıt sağlayamasa da, elde edilen sonuçlar, sosyoekonomik etmenlerin önceki verileri saptırmada bir pay sahibi olabileceğini akla getiriyor; fakat Girard’ın takımı, bunun tartışmanın sonu olmasını beklemiyor.

NPR‘den Allison Aubrey’a şöyle konuşuyor: “Bu konu 100 yıldan fazla süredir tartışılıyordu ve büyük resmi anlamak için çok çalışıyoruz.”

Ne olursa olsun, araştırmacılar emzirme ile gelişimsel faydalar arasındaki (eğer varsa) bağlantıyı araştırmaya devam edecek olsalar da, normal şartlar altında onaylanan sağlık ve besin avantajları göz önüne alındığında, bilim insanları bu yeni çalışmanın emzirmek isteyen kimseyi vazgeçirmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Tabii ki, emzirmeyi bazıları için zor ve imkansız hale getiren bir dizi koşul sebebiyle her anne emziremiyor; fakat bu komplikasyonları yaşamayan kadınlar için doktorların önerisi kesin.

Çalışmada yer almayan Duke Üniversitesi’nden çocuk doktoru Ellie Erickson, NPR‘ye şöyle konuşuyor: “Emzirmenin, çocukların bağışıklık sistemlerini desteklemek için yapabileceğimiz en sağlıklı şeylerden biri olduğunu doğrulayan güçlü kanıtlar var.”

Çalışmanın yazarları, en azından bu noktada tamamen fikir birliğine sahipler.

Araştırmacılar tezlerinde şöyle yazıyor: “Emzirmenin hem anne hem de çocuk için olan tıbbi faydalarının çok sayıda ve iyi belgelenmiş olduğu göz önüne alınmaktadır. [B]u bulgular, emzirmenin bir sonucu olarak hem anneye hem de çocuğa sunulan pek çok tıbbi faydayı yalanlamıyor.”

Araştırma, Pediatrics bülteninde yayınlandı.

 

 

 

ScienceAlert

2 YORUMLAR

  1. Ilaç firmalarının,mama ureticilerinin mamayla anne sütü arasında bir fark yok algısı olusturulmak niyetiyle satılmıs bilim adamlarîna yaptırilan bi çalışma

  2. Aslında haklılık payı olabilir çünkü bazı kalıtsal hastalıkların anne sütü yoluyla, çocuğa geçmesi mümkün olan bir durum kesinlikle daha fazla araştırma yapılmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here