Kenelerden geçen yepyeni bir hastalık ABD’de can aldı

0
Yeni tespit edilen Burbon virüsünün alkolle ilgisi yok.

Geçen yıl Kansaslı bir adam iştahsızlık, bitkinlik ve yüksek ateş gibi, kene kaynaklı bir hastalık belirtileriyle hastaneye başvurdu. Doktorların tüm çabasına rağmen 10 gün sonra organ yetmezliğinden öldü.

Araştırmacılar hastanın kanında bugüne kadar bilinmeyen bir virüs bulduklarını açıkladılar. Adamın yaşadığı yer olan Kansas’taki Bourbon County’ye atfen Burbon virüsü adı verilen virüs, grip virüsünün de dâhil olduğu ortomiksovirüs ailesinin togotovirüs denilen ve keneler aracılığıyla yayılan küçük bir grubundan.

Kansas Üniversite Hastanesi’nde hastanın tedavisini yürütmüş olan Dr. Dana Hawkinson, virüsün bazı tuhaf yanlarından söz ediyor. Bu virüsün en yakın akrabaları Afrika, Asya ve Doğu Avrupa’da mevcut fakat şu ana kadar benzer bir virüs dünyanın Batı Yarıküresi’nde hiç görülmemişti. Yine ilginçtir ki Burbon virüsünün akrabaları şu ana kadar sadece bir avuç insana ve hayvana bulaşmış.

New York Times’a verdiği demeçte Dr. Hawkinson “Virüsün bir süredir ortalıkta olduğunu ama daha önce teşhis edilemediğini düşünüyoruz,” dedi. “Daha hafif geçen vakalar olduğundan, insanların hastalığı atlattığından şüpheleniyoruz ama çok da bilgimiz yok.”

Virüs daha yeni tanımlandığı ve şimdiye kadar sadece bir doğrulanmış vaka olduğu için aşısı ya da bilinen bir tedavisi yok. Uzmanlar insanlara kenelere karşı dikkatli olmalarını öneriyor. Kışın keneler aktif olmadığından sorun yok. Ama sıcak aylarda doğa yürüyüşüne çıkanlar için tehlike var. Bulaşıcı Hastalık Kontrol Merkezi, yoğun bitki örtüsü içinde yürünmemesini, DEET içeren böcek ilaçları kullanılmasını ve kapalı mekanlara döner dönmez kıyafetlerde ve evcil hayvanların üstünde kene aranmasını salık verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz