Akıllı Telefonla Körlüğü Engellemek Mümkün mü?

0

Tedavi edilebilir görüş problemlerini saptamak bir özçekim kadar kolay

Dünyanın birçok yerinde insanlar düzgün göz sağlığı hizmeti alamıyor. Peek (taşınabilir göz muayene kiti) projesinin ardındaki ekip bu sorunu çözmeyi hedefliyor. Ekip, bir akıllı telefon uygulaması ve özel bir adaptör sayesinde, gelişmekte olan ülkelerdeki kırsal köyler gibi uzak yerlere ucuz ve kolay göz muayenesi olanağını götürmeyi umuyor.

Koca bir foropter cihazını ya da fundus kamerasını (fiyatları 16.000 doları geçiyor) her yere taşımak mümkün olmadığından uzak kırsal topluluklara iyi hizmet sunmak zor. O yüzden de çoğu insan gereğinden fazla görüş sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Peek üzerinde çalışan oftalmologlardan biri olan Dr. Andrew Bastawrous’a göre, her beş görme özürlüden dördü, önlenebilir ya da tedavi edilebilir durumlardan ötürü kör olmuş. Bu yüzden, basit bir tarama bile her şeyi değiştirebilir.

Peek Retina, akıllı telefonlara takılarak aygıtı hem oftalmoskop hem de retina kamerasına dönüştüren küçük bir adaptör. Üzerinde, akıllı telefonun kamerasıyla retinanın yüksek kaliteli makro fotoğraflarının çekilmesini sağlayan bir merceği var. Dahası, cebe sığıyor.

Üstelik Peek’i kullanmak için bilgi de gerekmiyor ve çekilen görüntüyü akıllı telefonla uzman göz doktorlarına yollayabildiğiniz için, teşhis de uzaktan konuyor.

Peek şu anda bir Indiegog kampanyasıyla bağış topluyor ama daha şimdiden Kenya, Botswana ve Mali’de klinik testlerden ve saha araştırmasından geçti. Ekip, adaptörleri Ekim 2015’te piyasaya sürmeyi umuyor.

Kitle kaynak bağışı yaptığınızda kendinize bir Peek satın alabiliyorsunuz ama isterseniz, bu aleti ihtiyacı olan bir sağlık uzmanı için de satın alabiliyorsunuz. Ekip, Peek’in en yararlı olabileceği yerleri saptamak için Sınır Tanımayan Doktorlar ve Körlüğü Önleme Uluslararası Ajansı ile işbirliği yapıyor.