Kırmızı Biber Yiyenler Daha Uzun Yaşıyor Olabilir mi?

0
Alexas_Fotos/Pixabay

Amerikan Kalp Derneği’nin Bilimsel Oturumlar 2020 konferansında sunulması beklenen ön araştırmaya göre, kırmızı biber tüketen kişiler daha uzun yaşıyor olabilir ve bu kişilerin kalp damar hastalıkları ya da kanserden ölme ihtimali önemli oranda düşük olabilir. 13 Kasım Cuma gününden 17 Kasım Salı gününe kadar sürecek toplantı, sanal şekilde gerçekleştirilecek.

Önceki çalışmalarda kırmızı biber yemenin, biberdeki kapsaisin maddesi sebebiyle iltihap karşıtı, oksidan karşıtı, kanser karşıtı ve kan glukozunu düzenleyen etkiler gösterdiği bulunmuş. Kırmızı biberin kendine özgü orta ila yoğun aroması, bu kapsaisin bileşeninden geliyor. Araştırmacılar, kırmızı biberin tüm nedenlere ve kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm oranları üzerindeki etkisini analiz etmek üzere önde gelen beş küresel sağlık veritabanından (Ovid, Cochrane, Medline, Embase ve Scopus) 4.729 çalışmayı taramışlar. Bilim insanlarının nihai analizinde, kırmızı biber tüketimine yönelik veriler barındıran katılımcılara ilişkin sağlık sonuçlarının yer aldığı dört büyük çalışma bulunuyor.

Birleşik Devletler, İtalya, Çin ve İran’daki 570.000’den fazla bireyin sağlık ve beslenme kayıtları kullanılarak; kırmızı biber tüketen kişilerde görülen sonuçlar, kırmızı biberi nadiren tüketen veya hiç tüketmeyen kişilerde görülen sonuçlarla karşılaştırılmış. Yapılan analizde, kırmızı biberi nadiren tüketen veya hiç tüketmeyen bireylerle karşılaştırıldığı zaman kırmızı biber tüketen insanlarda;

  • kalp damar hastalığı kaynaklı ölümlerin %26 daha düşük olduğu,
  • kanser kaynaklı ölümlerin %23 daha düşük olduğu ve
  • tüm sebepler kaynaklı ölümlerin %25 daha düşük olduğu bulunmuş.

Fakat araştırmacılar, incelenen dört çalışmada bireylere yönelik özel sağlık verilerinin sınırlı olduğunu ve bunun, diğer etmenlerle birlikte sonuçları etkilemiş olabileceğini belirtiyor. Araştırmacılar ayrıca, tüketilen kırmızı biberin türü ve miktarının çalışmalarda değişiklik gösterdiğini; bu sebeple tüketilen kırmızı biber miktarı, sıklığı ve tipi hakkında bir sonuca varmanın zor olduğunu söylüyor.

Amerikan Kalp Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz