Su, Bütün Kayalık Gezegenlerde Doğal Şekilde Ortaya Çıkıyor Olabilir

0
Günümüzde Mars. Fotoğraf: NASA

Hayatın ortaya çıkışı, gizemini halen koruyor. Yine de araştırmacılar, suyun yaşam için bir ön koşul olduğunda hemfikir. İlk hücre suda ortaya çıkmış ve sonra evrimleşerek çok hücreli canlıyı meydana getirmiş. Dünya üzerinde bilinen en eski tek hücreli canlı, yaklaşık 3,5 milyar yaşında.

Buraya kadar her şey iyi. Peki yaşam suda ortaya çıktıysa, bu su nereden geldi?

Kopenhag Üniversitesi Sağlık ve Tıbbi Bilimler Fakültesi’ndeki Yıldız ve Gezegen Oluşumu Merkezi’nde çalışan Profesör Martin Bizzarro şöyle söylüyor: “Suyun ortaya çıkışında iki hipotez bulunuyor. Bunlardan birine göre su; su içeren asteroitlerin söz konusu gezegenle çarpıştığı zaman, gezegenlere kazara ulaştığını söylüyor. Diğer hipotez ise suyun, gezegenin oluşumuyla bağlantılı şekilde ortaya çıktığını iddia ediyor. Bizim çalışmamız, bu hipotezin haklı olduğunu öne sürüyor. Eğer bu doğruysa son derece heyecan verici çünkü suyun mevcudiyetinin, gezegen oluşum sürecinin bir biyoürünü olduğu anlamına geliyor.”

Eğer Martin Bizzarro ve Zhengbin Deng’in dün yayımlanan kuramları doğru çıkarsa, gezegen sistemlerindeki yaşamın gelişme ihtimali sanılandan fazla olabilir.

Araştırmacıların çalışmalarına göre Mars’taki su, gezegenin ilk 90 milyon yılında var olmuş. Gökbilimsel zamanda bu süre, ilk hipoteze göre su yönünden zengin asteroitlerin, Dünya ve Mars gibi Güneş Sistemi’nin iç kısmındaki gezegenleri bombalamasından çok öncesine ait. Martin Bizarro, bu durumun çok heyecan verici olduğunu belirtiyor.

Kopenhag Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz