Kişiselleştirilmiş Beyin Uyarımı, Şiddetli Depresyon Belirtilerini Hafifletiyor

0
1081
Anonim

Bireysel hastaların özgün belirtilerine göre uyarlanmış hedefli nöromodülasyon, epilepsi veya Parkinson hastası insanların yanlış ateşlenen beyin devrelerinin düzeltilmesinde giderek daha yaygın kullanılan bir yöntem halini alıyor. Şimdiyse San Francisco – California Üniversitesi Dolby Ruh Sağlığı Bozuklukları Aile Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, dün Nature Medicine bülteninde yayımlanan bir çalışmada, (en azından bir hastada) tedaviye karşı dirençli ağır depresyon belirtilerini dakikalar içinde hafifletebilen yeni ve kişiselleştirilmiş bir nöromodülasyon yaklaşımı tanıtıyorlar.

Mevcut tedavilere cevap vermeyen ve intihar tehlikesi yüksek olan ağır depresyonlu hastaların önemli bir bölümü için özel olarak geliştirilen yaklaşım, bu kişiler için muhtemel bir tedavi niteliği taşıyor.

Çalışmanın ortak yazarı ve Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’nde yardımcı profesör olan Katherine Scangos, şöyle aktarıyor: “Beyin, kalp gibi elektriksel bir organ. Dolayısıyla, tıpkı epilepsi veya Parkinson hastalığı gibi depresyona sebep olan arızalı beyin şebekelerinin hedefli uyarım yoluyla daha sağlıklı bir duruma getirilebileceği, alanda giderek daha fazla kabul edilen bir konu haline geliyor. Depresyona yönelik nöromodülasyon geliştirmede bundan önceki girişimler, her hastada aynı bölgenin uyarılmasını ve bu uyarımın, hastalığı özel şekilde hedef alamayan düzenli bir programla yapılmasını kapsıyordu. Depresyonun farklı kişileri çok farklı şekillerde etkilediğini biliyoruz. Fakat nöromodülasyonda hastanın özgün belirtileriyle eşleşen bireyselleşmiş bölgelerin haritasını çıkarma fikri, daha önce pek iyi araştırılmamıştı.”

Nicholas Weiler/San Francisco – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here