Koku Duyusu ve Sosyal İlişkiler

0

srep25026-f2

İyi bir koku duyusuna sahip olmak, dün geceden kalan yemeklerden hangisinin yenebileceğini tahmin etmemize yardımcı oluyor. Ne büyük bir özellik! Ancak sadece bu değil, iyi koku duyusu, iyi bir sosyal hayata da işaret ediyor olabilir. Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, koku duyusu ile sosyal ilişkiler arasında yakın bir ilişki var.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip, 31 katılımcıya ayrı ayrı arkadaş sayılarını, aileleriyle ve arkadaşlarıyla olan sosyal ilişkilerini sordu. Elbette bir yandan da katılımcıların koku almadaki başarılarını test etti, üç farklı açıdan: Katılımcılar hafif kokulara ne kadar duyarlı, bu kokuları diğerlerinden ayırt etmede ne kadar başarılılar ve kokladıkları kokuyu dört seçenek içerisinden seçmekte ne kadar başarılılar. Sonuç ise, hassas burun daha iyi sosyal ağlar geliştiriyor olduğunu gösteriyor. Ancak bu hassaslığın sosyal ağın genişliği ile bir alakası yok.

Araştırmacılar sonraki adımda beyni inceleyerek koku almak ve sosyal ağlar arasındaki ilişkiyi tekrar gözlemledi. Gördükleri şey ise, koku alma ile alakalı beyin bölgelerinin sosyal ilişkiler ile alakalı bölgelerle sıkı bir bağlantı kurmuş olduğuydu.

İnsanların koku duyusu diğer çoğu memelilerden daha kötü olsa da hala sosyal hayatımız için önemli olduğunu görüyoruz bu araştırma ile. Eski zamanlarda birbirimizi koklarken karşımızdaki insan hakkında birçok bilgi edinebiliyorduk. Artık bunu gerçekleştirmek güç, birçok nedenden ötürü. Ancak koklamak ve sosyal olmak arasında bir bağlantı bulunuyor olması çok da şaşırtıcı değil. Ayrıca bu teoriyi destekleyen bir diğer kanıt ise, sosyal olmakta güçlük çeken bazı psikolojik vakalarda da hasta kişinin koku duyusu normalden daha kötü oluyor.

 

İleri Okuma: http://www.nature.com/articles/srep25026

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz