Kolombiyalı Klonvari Örümceklere, Yıldız Savaşları Filmindeki Fırtına Birlikleri’nin İsmi Verildi

0
773

Stormtropis cinsi, simgesel film dizisine bir selam gönderme özelliği taşıyor.

Karşınızda, Stormtroopis muisca. Carlos Perafan

 

Bilimdeki en büyük keyif, belki de yeni bir türe isim vermektir. Hayvanlara, sevdiğiniz kişilerin (veya dürüst olmak gerekirse, kendinizin) ismini; böceklere, onların tuhaf üreme organlarının ismini ve yosunlara Lady Gaga ismini verebilirsiniz. Böyle bir keşif yaptığınız zaman, dünyalar sizin olur.

Yaratıcı terminolojinin derinliklerindeki son kâşifler, biyolog Carlos Perafan, Fernando Perez-Miles ve William Galvis oldu. Üçlü, And dağlarında çalışma yaparken; Kolombiya’da daha önce hiç görülmemiş altı tane tüysüz bacaklı örümcek türü keşfetmiş. ZooKeys bülteninde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, bu örümceklerin dört tanesi belirgin bir cinse ait değilmiş, bu yüzden araştırmacılar kendi cinslerini uydurmuşlar. Söylenenlere göre, bu yeni grubun üyeleri arasında klonvari benzerliklerden ilham alan araştırmacılar; örümceklere, Star Wars filmindeki beyaz giysili askerlere ithafen Stormtropis adını vermişler.

Stormtropis colima’nın yakından çekilen görüntüleri.

Bu yeni canlılar, tarantulalar ve tuzakkapağı örümcekleri gibi iri yarı ve sekiz bacaklı türleri de içinde bulunduran Mygalomorphae alttakımının bir parçasını oluşturuyorlar. Kâşiflerine göre, emsalleri gibi Stormtropis de “esrarlı huylara” sahip. Bu durum, onların hem gizemli canlılar oldukları (kesinlikle öyleler), hem de kendilerini toprağa gizledikleri anlamına geliyor; bu gizlenme olayı, kamuflaj şeklinde adlandırılıyor. Minik fırtınabirliklerinin anatomisindeki en ilginç taraflardan biri de, epiderm dokularının (örümceklerin cilt benzeri dış iskeletleri) toprak parçacıklarına yapışarak, onları içinde bulundukları çevreyle uyumlu hale getirmesi. Ayrıca, “tartışmalı bir filogenetik konumları” da var; yani bilim insanları, onları yaşam ağacında nereye koyacaklarından hâlâ emin değil. Fakat daha sonraları yapılacak buna benzer keşifler, çamurda yaşayan bu böcekler üzerinde bazı yeni bilgileri de açığa çıkaracak elbette. Sonuçta, bu türlerin bazıları holotip; yani gelecek yüzyıllarda bilim insanları, bu örümcek türlerinin diğer bütün üyelerini, muhafaza edilen fiziksel örneklere göre değerlendirecekler.

Eleanor Cummins

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here