Köpeklerin Beyinleri Yüz Tercihi Sergilemiyor

0
3034
Fotoğraf: Justin Veenema/Unsplash

Köpekler insanların gözünün içine baksa da, köpek beyinleri insanların yaptığı gibi yüzleri işlemiyor. JNeurosci bülteninden gelen yeni bir çalışma, köpeklerin görsel sisteminin farklı biçimde düzenlendiğini öne sürüyor: Primatlarda bulunan yüz ağı, bütün memelileri kapsamayabilir.

Yüzler, insanlar ve diğer primatlarda iletişimin önemli bir parçası; hatta o kadar ki, yüzler bu canlılarda özel bir konuma sahip. İğsi yüz bölgesi gibi yüz ağında bulunan bölgeler, yüzlere karşı özel olarak faaliyete geçiyor. Köpekler de yüzlere ilgi duyuyor fakat köpeklerde yüz bölgeleri olmayabilir.

Bunford, Hernandez-Perez ve diğer araştırmacılar fMRI kullanarak, diğer insan ve köpeklerin kısa videolarını izledikleri esnada insanların ve evcil köpeklerin beyin faaliyetlerini karşılaştırmışlar. İnsan beyinleri, yüzlere karşı bir tercih sergilemiş; yani bazı görsel bölgeler, kafanın arkasına kıyasla yüz karşısında daha fazla faaliyet göstermiş. Bu bölgelerdeki bir alt küme, tür tercihi de göstermiş; bir köpeğe karşılık insan görüldüğü zaman faaliyet artışı sergilemiş. Bunun aksine köpek beyinleri sadece tür tercihi sergilemiş. Görsel bölgeler, bir insana karşılık köpek görüldüğü zaman daha yüksek faaliyet göstermiş. Yüzleri görme ve kafaların arkasını görme arasında ise hiçbir faaliyet farkı oluşmamış. Fakat bu durum, köpeğinizin sizi tanımadığı ve hatta başınız derde girdiğinde kurtarmak istemediği anlamına gelmiyor.

Amerikan Sinirbilim Topluluğu. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here