Küçük Şeylerin Büyük Fotoğraflarında İlk 10

0
FOURTH PLACE: TAPEWORM HEAD Teresa Zgoda

Bağırsak solucanı kafasından ekin kurdu cinselliğine, küçük şeylerin büyük fotoğraflarında ilk 10

Nikon’un düzenlediği küçük dünya fotoğraf yarışmasında bu yılın kazananları açıklandı:

Nikon, 43 yıldan beri küçük, ufacık, minicik ve mikroskobik fotoğraf dallarında dünyanın en iyilerini seçiyor. Nasıl büyük şeylerin hayranları varsa (herkesin filleri, dağları ve balinaları sevmesi gibi), ekin kurtları ve zambak polenleri de kendilerine yakından bakıldığında aynı şekilde etkileyici olabilir. Kazananlar 4 Ekim’de Instagram’dan duyuruldu. Dünya genelinde 88 ülkeden yapılan 2.000’den fazla başvuru titizlikle incelendi ve aşağıdaki fotoğraflar ilk 10’a seçildi.

BİRİNCİ: DERİ HÜCRESİ
Bram van den Broek, Andriy Volkov, Kees Jalink, Nicole Schwarz and Reinhard Windoffer

Çarpıcı fotoğrafta, anormal miktarda keratin içeren deri hücresinin bazı kısımları floresan ışığı yayıyor. Deride normalden farklı miktarda bulunan keratin, bazı deri kanserlerine işaret edebiliyor. Hücre, olağan dışı kromozom sayısı bulunan ölümsüz deri hücresi soyundan geliyor (HaCaT) ve meşhur HeLa soyu ile benzerlik gösteriyor. Bilim insanları, bu ilginç hücreleri inceleyerek kanser ve diğer hastalıkların nasıl ilerlediklerine ışık tutmayı hedefliyorlar.

İKİNCİ: ÇİÇEK TOHUMU BAŞI
Havi Sarfaty

Bu her gün gördüğünüz bir manzara da olabilir; bu, papatya ailesinden taban ağacına ait çiçek açmış bir tohum görüntüsü. Sarfaty, uzun yıllardır veteriner bir göz uzmanı. Mikroskop altında göz ameliyatları yaparken fotoğraf çekmeye ilgi duymaya başlamış ve yaklaşık sekiz yıldır mikroskoptan fotoğraflar çekiyor, elini ve gözünü sabit tutmak için kendini geliştirmiş; bu becerisini şimdi bahçesinden görüntüler alarak değerlendiriyor.

ÜÇÜNCÜ: ALG
Jean-Marc Babalian

Fotoğraftaki, Pacman ya da Space Invaders değil. Volvox algi canlısı, yavru koloniler bırakırken görülüyor. Bu alg türü, bundan yaklaşık 200 milyon yıl kadar önce, tek hücreli organizmalardan çok hücreli organizmalara geçişin başarıldığını gösteren, 2009 yılında yapılan bir çalışmanın da parçası olmuştu.

DÖRDÜNCÜ: BAĞIRSAK SOLUCANI BAŞI
Teresa Zgoda

Bağırsak solucanının başının bulunduğu uç kısmında, konağının ince bağırsağının kaplamasına tutunmasını sağlayan kancalar ve emiciler görülüyor. Kafa, bağırsağa ulaşıncaya kadar solucanın vücudunun içinde ters dönük halde durur – bağırsağa ulaştığında memelinin öd ve sindirim sıvıları ters dönmesi için solucanı uyarır. Cadılar bayramı kostümüne benziyor, değil mi?

BEŞİNCİ: DOMATES ÜZERİNDEKİ KÜF
Dean Lerman

Bilim insanları, küf incelemenin kendilerini nerelere götürebileceğini asla bilemezler. Alexander Fleming, ilk defa antibiyotiği, bakteri üretme tabakları bir küf tarafından istila edildiğinde keşfetmişti. Elbette, daha kazançsız çıktılar da meydana gelebilir. Bunlardan en yakın zamanda gerçekleşeni, bilim insanlarının çürümüş bir domatesten elde ettikleri 27 küfün, salamura karides larvası üzerinde zehir etkisi yapmış olmasıdır. Anlaşıldı ki, deniz ürünleri pişirirken dikkatli olmak gerekiyor.

ALTINCI: ZAMBAK POLENİ
David A. Johnston

Birleşik Krallık’tan bir zambağın polenleri. Dünya’nın kimi yerlerinde, zambak soğanları sebze yemeği olarak yenmekteyken, diğerlerinde zambak çiçekleri süsleme olarak kullanılmaktadır.

YEDİNCİ: PİLİÇ SİNİRLERİ
Ryo Egawa

Fotoğraf embriyo pilicin gözü arkasında büyüyen sinirleri gösteriyor. Gelişmenin buradaki aşamasında nöronlar, kuşun görmesini kontrol etmek için nerede olmaları gerektiğini algılıyorlar. Egawa, hangi enzimlerin bu süreci düzenlemekte olduğunu inceliyor.

SEKİZİNCİ: KEMENİN KULAK SALYANGOZU
Michael Perny

Spiral-şekilli kavite, ses titreşimlerini sinir uyarımlarına dönüştüren ve kemelerin (ve insanlar dahil diğer hayvanların) duymalarını mümkün kılan, küçük organları barındırıyor.

DOKUZUNCU: KEMİK KÖK HÜCRESİNDEN YAPILMIŞ KIKIRDAĞA BENZER DOKU
Catarina Moura, Sumeet Mahajan, Richard Oreffo and Rahul Tare

Moura, iskelet kök hücrelerini çalışmış, iskeletlerinin tedavi edilmesine ihtiyaç duyan insanlara muhtemelen faydalı olacak. Araştırma, kemik erime ve kırık oranları daha yüksek olan, daha ziyade yaşlı hastalara yararlı bir çalışma.

ONUNCU: EKİN KURDU CİNSELLİĞİ
Csaba Pintér

Kötülüğüyle meşhur zirai zararlı olan pamuk kurdu, yok etme programları kayıpların azalmasına katkı sağlamış olsa bile, tek başına A.B.D.’ye yılda 23 milyar Amerikan Doları’ndan fazlaya mal olmaktadır. Böceklerin nasıl ürediklerini incelemek, onları durdurmanın nasıl mümkün olacağını belirlemede önemli rol oynamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz