Küllerinizi Ay’a Göndermek Artık Çok Ucuz!

0

Ah bir de oraya tek parça gidebilsek

Ay’da bir koloni kurulduğunu yaşadığımız süre içinde görmemiz mümkün olabilir. Bu olmasa bile, belki öbür tarafa gittikten sonra Ay’ı görebilirsiniz.

Elysium Space adlı firma bu hafta, cesediniz yakıldıktan sonra küllerinizin bir kısmını Ay’a 11.950 dolardan başlayan fiyatlarla yollayabileceğini açıkladı. Ama elinizi çabuk tutmanız lazım çünkü isim yazdıran ilk 50 kişi bunu çok indirimli bir fiyattan, sadece 9.950 dolara yaptıracak!

Karşılaştırma için hemen belirtelim ki rakip bir uzayda cenaze firması olan Celestis, küllerinizin gramı başına 12.500 dolar alıyor.

Celestis 1997’den beri alçak Dünya yörüngesine insan külleri yolluyor ve 2018’e kadar da Ay’a ulaşmayı hedefliyor. Elysium ise alçak Dünya yörüngesine ilk defa bu yılın ilerleyen aylarında çıkacak ve Ay’a gidiş için 2016 yılını belirlemiş. Her iki firma da Google Lunar X-Prize yarışması için kurulan Astrobotic Technology firmasının ay iniş aracını kullanacak. Celestis’in X-Prize’da yarışan bir diğer proje olan Moon Express’te yer alma planı da var.

Ne yazık ki Ay’da delik açmak ya da yeri kazmak kolay iş değil. O yüzden Ay’a gömülmüyorsunuz. Onun yerine, sizden geriye kalanlar Ay’ın yüzeyinde bir kutunun içinde, uzay çöpü gibi öylece duruyor.

Kaynak: Space.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz