Renk Körleri Pigmentleri İlk Kez Görüyor

0

Sıradan güneş gözlüklerini andırsa da bu gözlükler renk körleri arasında büyük olay yarattı. EnChroma Labs’ın 2012’de satışa sunduğu bu gözlükler, New York Times’ın haberine göre insanların renkleri hiç olmadığı biçimde algılamasına izin veriyor.

Renkleri görmemizi sağlayan, gözlerimizdeki “koni” adlı reseptörler. Eğer renk görüşünüz normalse, kırmızı, mavi ve yeşil renkleri görmenizi sağlayan üç set koni oluyor. Renk körleri ise kırmızı ile yeşili ayırt etmekte zorlanıyor çünkü konileri renkleri, birbirleriyle örtüşen tayflarda algılıyor. Bunun dışında, renk körlerinin görsel sistemi (yani konilerin bulunduğu retinanın beyne bağlantısı ve beynin kendisi) genelde sağlam. O yüzden EnChroma ve benzer gözlüklerin renklerin algılanışını değiştirmesi yetiyor.

EnChroma gözlükleri ilkin operasyonlar sırasında cerrahların gözünü lazerden korumak için tasarlanmıştı ama şirket artık bu ürünleri daha çok renk körlerine satıyor. Gözlüklerde tayfların en çok örtüştüğü bölgedeki ışığı emen, böylece iki koninin algıladığı ışık frekanslarını birbirinden ayıran filtreler yer alıyor. Sonuçta ortaya renk körlerinin renkleri birbirinden daha rahat ayırt etmesini sağlayan bir “renk artışı” çıkıyor.

enchroma.jpg_800x600_q85_crop

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz