Küresel Demans Vakalarının 2050’de Üç Katına Çıkması Bekleniyor

0
17
Bir beyin taraması. Fotoğraf: sudok1/iStock

Küresel çapta eğitime erişimde yaşanan olumlu gidişatların, dünya çapındaki demans vakalarını 2050 yılında 6,2 milyon vakaya indirmesi bekleniyor. Bu esnada sigara içme, yüksek vücut kütle endeksi ve yüksek kan şekerinde beklenen gidişatların ise vakaları neredeyse aynı miktarda artırıp, 6,8 milyon vaka meydana getirmesi bekleniyor. Her iki tahmin de, ABD Alzheimer Birliği’nin 2021 Uluslararası Konferansı’nda (AAIC 2021) sunulan yeni verilere dayanıyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Sağlık Ölçübilim ve Değerlendirme Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, bu tahminlerin birleştirilmesiyle beraber demanslı kişi sayısının 2050 yılında yaklaşık üç kat artarak 152 milyonu geçeceğini düşünüyor. En yüksek artışın Sahra altı Afrika, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da görüleceği tahmin ediliyor.

ABD Alzheimer Birliği’nde baş bilim insanı olan Dr. Maria C. Carrillo şöyle aktarıyor: “Gelişmiş ülkelerde ve diğer yerlerde yaşayan yetişkinlerin yaşam şekillerinde meydana gelen iyileşmeler (eğitime artan erişim ve kalp sağlığı sorunlarına daha fazla dikkat edilmesi gibi), son yıllarda vakaların görülme sıklığını azalttı. Fakat demanslı kişilerin toplam sayısı, yaşlanan nüfus sebebiyle halen artış gösteriyor. Buna ek olarak genç insanlardaki obezlik, diyabet ve hareketsiz yaşam şekilleri hızlı şekilde yükseliyor. Bunlar, demans yönünden tehlike unsurları.”

ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü, 65 yaş üstü kişilerin 2050 yılında dünya nüfusunun %16’sını oluşturacağını tahmin ediyor. 2010’da ise oranın %8 olduğu belirtiliyor.

AAIC 2021’de başka iki tane daha yaygınlık/oran çalışması sunulmuş. En önemli bulgular şöyle:

  • Her sene, tahminen her 100.000 yetişkinden 10 tanesinde erken başlangıçlı (65 yaşından önce) demans gelişiyor. Bu miktar, küresel olarak her yıl 350.000 erken başlangıçlı demans vakasına karşılık geliyor.
  • ABD’de 1999’dan 2019’a kadar genel nüfusta görülen Alzheimer kaynaklı ölüm oranı, 100.000 ölüm başına 16 ölümden 30 ölüme çıkmış ve %88 oranında önemli bir artış görülmüş.

Bulgular Alzheimer’s & Dementia bülteninde sunuldu.

ABD Alzheimer Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here