Kütleçekim Dalgalarının Varlığını Kanıtlayan Kara Delik Çarpışmasının Animasyonu

Einstein haklıydı. Bundan yüz yıl önce uzayda bulunan çok büyük nesnelerin uzay-zaman yapısında dalgalanmalar yaratabileceğini tahmin etmişti.  Geçtiğimiz gün, bilim insanları bu kütleçekim dalgalarının ilk kez doğrudan tespit edildiğini açıkladılar.

Konuyla ilgili onaylama Louisiana ve Washington merkezli Lazer Girişimölçerli Kütleçekim Dalgası Gözlemevi LIGO’dan geldi.

Geçtiğimiz gün açıklanan sinyal iki kara deliğin çarpışmasından ortaya çıkmıştı. Popular Science ekibinden Sophie Bushwick’in açıklamasına göre iki kara delik birbirlerine yaklaşırken birbiri etrafında dönüyor. Sonunda devasa bir kara delik oluşturuncaya kadar birbirlerine yaklaşıyor ve yaklaştıkça daha da hızlı dönüyorlar. Mor renkli bu birleşme LIGO tarafından tespit edilen ve cıvıltı ya da ötüşanlamına gelen “chirp” sinyali dedikleri kütleçekim dalgaları açığa çıkarıyor.

Aşağıda Sketchfab kullanıcısı moroplogo’nun yaptığı animasyon kara delik çarpışmasının ve çarpışma sonucu oluşan kütleçekim dalgalarının neye benzeyebileceğini açıklıyor.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

2 Yorum

  1. alp dedi ki:

    kara delik sinyali

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir