Bu Cihaz Beyni Anlamamıza Yardımcı Olacak!

0

Son yıllarda bilim insanları beynin içerisine elektronik aletler yerleştirme uğraşında. Bu sayede birçok zihinsel hastalık hakkında daha net bilgilere ulaşacaklarını düşünüyorlar. Ancak bunu yapmak için kafatasını açmak gibi yöntemler gerekiyor. Nature Biotechnology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ise beyne giden yol damarlardan geçiyor.

Melbourne Üniversitesi’nde üretilen cihaz birkaç santimetre uzunluğunda. Bu alet boyun bölgesinden bir sonda yardımı ile beynin hangi bölgesine gönderilmesi isteniyorsa, o bölgeye ulaşabilecek bir damara enjekte ediliyor. Yani kafatasını açmaya gerek kalmıyor. Cihaz beyne ulaştığı anda çevredeki sinir hücreleri hakkında bilgi toplamaya başlıyor.

Ekip bu aleti koyunlar üzerinde denedi ve gayet olumcu sonuçlar aldı. Ayrıca cihaz bir sorunlar karşılaşmadan koyunun beyninde 190 gün kadar kaldı. İnsan beyninde ise bu sürenin daha uzun olacağını düşünüyor ekip. Fakat şuan için bu alet ile kurulan iletişim idealin altında. Ekip bunu geliştirmek için çaba sarf ediyor. Ancak kullanışlı olması, naklinin kolaylığı ve tıbba bulunacağı katkılar göz önüne alındığında büyük yankı uyandıracak bir gelişme gibi duruyor.

Araştırma önümüzdeki yıl insanlar üzerinde de denenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz